aroma.gen.tr https://www.aroma.gen.tr Aroma, Aroma Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, aroma.gen.tr Mon, 07 Dec 2015 00:00:00 +0000 Mon, 26 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Kapuçino Aroması https://www.aroma.gen.tr/kapucino-aromasi.html Mon, 29 Oct 2018 14:09:07 +0000 Kapuçino aroması:Kapuçino kahve çeşitleri arasında içimi en yumuşak olan bir kahvedir. Azda olsa lüksü temsil eden bu kahve çeşidinin fiyatı diğer kahvelere göre biraz daha pahalıdır. Mis gibi kapiçino aroması ol Kapuçino aroması:
Kapuçino kahve çeşitleri arasında içimi en yumuşak olan bir kahvedir. Azda olsa lüksü temsil eden bu kahve çeşidinin fiyatı diğer kahvelere göre biraz daha pahalıdır. Mis gibi kapiçino aroması olan ve yumuşak içimli bu sıcak içecek ile istenirse çok güzel ve lezzetli pastalar yapabiliriz. Diğer kahve çeşitlerine göre daha köpüklü olan bu bu içecek bir İtalyan kahvesi  çeşididir. 

Kapuçino aromalı pasta tarifi için gerekli malzemeler:
 • Bir adet hazır  iki katlı kakaolu yaş pasta keki, dilerseniz evde pandispanya keki de yapabilirsiniz.
 • Bir paket hazır pasta kreması,
 • Bir paket krem şanti,
 • Üç adet tek içimlik toz kapiçino, 
 • Bir kahve fincanı damla çikolata,
 • 100 gram fındıklı draje,  rulo kat gofret, ve bir kaşık kakao üstünü süslemek için,
 • 2 su bardağı süt + 1 su bardağı süt, keki ıslatmak için
Kapuçino Aroması
Hazırlanışı:
Öncelikle bir paket hazır krema ve krem şantiyi 2 su bardağı süt ve iki adet kapuçinoyu karıştırıp mikser yardımı ile önce düşük devirde sonra yüksek devirde çırpıyoruz. Hazırladığımız pastanın kremasını 5 dakika buz dolabında bekletiyoruz. Bu arada biz hazır veya evde yaptığınız pandispanya kekini bir su bardağı süte karıştırdığımız bir paket kapuçino ile her iki katını ayrı ayrı  ıslatıyoruz. Dolaptan çıkardığımız kremanın yarısını kekin bir katına sürüp damla çikolatayı serpiyoruz. Krema sürdüğümüz kekin üstüne diğer katıda kapatıp kalan krema ile üstünü kapatıp ıspatula ile  düzeltiyoruz. Daha sonra Bir kaşık kakaoyu pastanın üzerine tel süzgeç ile eleyerek serpiyoruz. ardından yaprak çikolata ile pastanın kenarlarını kaplıyoruz. Fındıklı drajeler ile de üstünü süslüyoruz. Hazırladığımız pasta dolapta bir saat donduktan sonra servise edebilirsiniz. Deneyeceğinizi ve seveceğinizi düşündüğüm kapuçino aromalı bu kolay pasta şimdiden sizlere ve sevdiklerinize afiyet olsun.
]]>
Ananas Aroması https://www.aroma.gen.tr/ananas-aromasi.html Mon, 29 Oct 2018 14:41:42 +0000 Ananas Aroması, Ananas ananasgiller familyasından sıcak ve tropikal iklimlerde yetişen bir bitkidir. Anavtananı Güney Amerikadır. Meyvesinin kokusu enfestir. Lezzetide çok güzel olan ananasın, üstünde bir demet yaprak kısmı var Ananas Aroması, Ananas ananasgiller familyasından sıcak ve tropikal iklimlerde yetişen bir bitkidir. Anavtananı Güney Amerikadır. Meyvesinin kokusu enfestir. Lezzetide çok güzel olan ananasın, üstünde bir demet yaprak kısmı vardır. İlk Brezilyada farkedilip ingiltere ye getirilmiştir ve fransada yetiştiriciliğine başlanmıştır. Ananasın kısa bir kök yapısı vardır. Çiçekleri oldukça fazladır. Bu çiçekler birleşerek ananası oluşturur. Taze olarak tüketilmektedir. Bütün dünya mutfağı ananası kullanmaktadır. Tatlılarda, salata yapımlarında çeşitli  kokteyllerde ve reçellerde de tat vermesi için kullanılır.

Sağlık açısından da insanlar için mucize bir meyve olduğu söylenebilir. İçinde insan vücudunun gerek duyduğu bütün vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Su miktarını fazlaca içerdiği için, zayıflamak isteyenlere çok fazla tavsiye edildiği gözlemlenmiştir. Etin sindirilmesine yardımcı olurken, mideyi rahatlatır ve bağırsakları düzenli şekilde çalıştırır.İdrar söktürür ve kansere karşı koruyucudur. Kozmetik alanında da sıkça kullanılmaktadır.

Ananas Aroması
Ananas aroması;  Ananasın tadının ve kokusunun gelmesinin istenildiği bütün alanlarda kullanılır. Genellikle sıvı halde bulunur. Kozmetik, pastacılık, tatlı alanlarında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Sizde şifa kaynağı olan ananası, taze olarak tüketebilirsiniz veya bütün aktarlarda ananas aromasını bulabilirsiniz.
]]>
Alabalık Aroması https://www.aroma.gen.tr/alabalik-aromasi.html Tue, 30 Oct 2018 10:43:50 +0000 Alabalık Aroması, Alabalık balıkların en tanınmış çeşididir ve somon balığıyla yakın bir ilişkisi vardır.Turuncu renkte bir eti vardır. Alabalıkların bazıları aynı familyadan olmayabilir. Çok fazla çeşidi olan bir ba Alabalık Aroması, Alabalık balıkların en tanınmış çeşididir ve somon balığıyla yakın bir ilişkisi vardır.Turuncu renkte bir eti vardır. Alabalıkların bazıları aynı familyadan olmayabilir. Çok fazla çeşidi olan bir balık türüdür.

Tatlı su balığı olan alabalıklar yırtıcı türe sahiptir. Yumurtlamak için denize girmeyi tercih ederler. Gökkuşağı cinsi çok popüler bir yere sahiptir. Değişik renklere sahiptir. Türkiye de her bölgede alabalık üretimi yapılmaktadır. Alabalık üretiminde bulunduğumuz kıta da neredeyse ilk sırada yer alır. Böcek, solucan, kendi cinsinin yavrularını yiyerek  beslenen bir hayvandır. Avlanması biraz güçlük çıkaracağı için, özel düzeneklerle avlanırlar. Çok lezzetli olmasının yanında sağlık açısından da parlayan bir besindir. İçerisinde çeşitli vitaminleri bulundurur. Özellikle D vitamini bulundurması, kemik hastalıklarında balığın sıklıkla tüketilmesini sağlamaktadır. Yine içerisinde bulunan fosfor,  beyin için çok önemli bir vitamindir. Şeker hastalarını kalp krizi ve beyin kanamasına karşı korur.Cildi güzelleştirip, kırışıklıkları giderir.Bedeni güçlendirip enerjiyi arttırırken zihni açıp hafızayı güçlendirir. İçerisindeki A vitamini de göz sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Balık tüketen insanların gözlerinin daha parlak ve sağlıklı olduğu gözlemlenmiştir.

Alabalık Aroması
Alabalık aroması; Sıvı ve toz şeklinde bulunabilen bir aromadır. Aktarlarda güvenli cam şişelerde satılır. Alabalık tadının ve kokusunun alınmak istediği besinlerde kullanılabilir.Güçlü bir bedene ve hafızaya sahip olmak istiyorsanız haftada en az iki gün alabalık tüketebilirsiniz ve ya aromasını kullanabilirsiniz.
]]>
Izgara Aroması https://www.aroma.gen.tr/izgara-aromasi.html Wed, 31 Oct 2018 08:39:35 +0000 Izgara aroması toz ya da bulyon şeklinde, farklı baharat karışımından oluşur ve ete lezzet verir. Besleyici ve lezzeti yerinde bir ızgara için öncelikle kırmızı ya da beyaz et ızgaraya mutlaka sade şekilde konulmalıdır. Burad Izgara aroması toz ya da bulyon şeklinde, farklı baharat karışımından oluşur ve ete lezzet verir. Besleyici ve lezzeti yerinde bir ızgara için öncelikle kırmızı ya da beyaz et ızgaraya mutlaka sade şekilde konulmalıdır. Burada püf nokta olarak etin pişmeye yakın baharatlarının ya da aromanın eklenmesidir.Izgara aroması büyük otel ve restoranlarda genelde kullanılmaktadır. Yapay aromalar gıda endüstrisinden sonra mutfaklarda girmiş, özellikle pastacılık da sıklıkla kullanılıyor. Özellikle fast food yiyeceklerde ızgara aroması kullanılarak yiyeceğin çekiciliği arttırılmaktadır. Yiyeceklerde kullanılan aromaların hepsi aynı kategoride değildir. 

Izgara Aroması
Doğal ve Yapay Aroma Arasındaki Fark Nedir
 • Doğal aroma bitkisel ya da hayvansal özlüdür. İşlemden geçen maddede bunların özleri bulunur.
 • Ayrıca doğal aroma laboratuvar ortamında belirli maddelerin ayrıştırılmasıyla oluşur. Fakat sonuçta doğada olan maddeyle üretilenin özdeşleşmesi gerekmektedir. 
 • Yapay aroma tümüyle yapay, sentetik olarak üretilen kökeninde doğal bitkilerin ya da hayvansal özlerin bulunmadığı gıda ürünüdür. 
Yapay aromaların sağlığa zararlı olmadığı söylenmektedir. Fakat doğallıktan da uzaktır. Yapay aromalar ayrıca ucuz olduğundan da tercih edilmektedir. 

]]>
Susam Aroması https://www.aroma.gen.tr/susam-aromasi.html Thu, 01 Nov 2018 01:19:39 +0000 Susam aroması Susam genellikle sıcak iklimi seven bir bitki türüdür.Asya, Afrika ve Hindistan ülkelerinde yetişen küçük bir bitkidir.Bu bitki mat ve sarımtırak bir renktedir. Susam, bitkilerin üzerinde var olan kapsül şekl Susam aroması 
Susam genellikle sıcak iklimi seven bir bitki türüdür.Asya, Afrika ve Hindistan ülkelerinde yetişen küçük bir bitkidir.Bu bitki mat ve sarımtırak bir renktedir. Susam, bitkilerin üzerinde var olan kapsül şeklinde meyvelerin içerisinde oluşmaktadır. 
Susam, genellikle baharat şeklinde tüketilir. Hamur işlerinin üzerine konularak, onları daha lezzetli hale getirir. Hele de Türk insanının, severek yediği simitlerin olmazsa olmazıdır. Ayrıca susam bitkisinden, susam yağı elde edilir. Ve bu yağın, zeytin yağ gibi yumuşatma özelliği vardır. İnsan vücuduna çok faydası vardır. Örneğin; öksürüğe faydası çoktur. Saçların uzamasına neden olur. Adet kanamalarının çoğaltıcı etkisi vardır. Özellikle çocuklarımız içinde faydalı bir bitkidir. Zihinsel gelişimi olumlu etkiler. Bunun yanı sıra susam yağının fazla tüketilmesi halinde, insan vücuduna zararı vardır. İnsan vücudunun hassas olması halinde, alerjik sorunlar olabiliyor. Tüketilmeden önce alerjik testi yaptırmanız da fayda vardır. 
Susam Aroması
Susam, çok yağlı bir bitkidir. Fazla tüketilmesi halinde, şişmanlığa yol açar. Ve kuru ve serin bir yerde muhafaza edilmesi önemlidir. Aksi halde, çabuk bozulmasına neden olur. Son olarak ise susam, tahinin ana maddesidir. Susam tohumlarının kabuğunun soyulup, ezilmesiyle tahin oluşur. Ve tahini de bir çok yerde kullanırız. İster börek, pastalar da isterse de, helva ve pekmezle tüketilir. Tercih size kalmıştır. Sağlık ve afiyetle.
]]>
Kızarmış Ekmek Aroması https://www.aroma.gen.tr/kizarmis-ekmek-aromasi.html Thu, 01 Nov 2018 14:47:33 +0000 Kızarmış Ekmek Aroması, Ekmek aroması genel olarak, ekmek kabuğu aroması.ekmek içi aroması,kızarmış ekmek aroması olarak üç şekilde incelenmektedir. Kızarmış ekmek aroması, ekmeğe tat ve hoş koku vermek amac Kızarmış Ekmek Aroması, Ekmek aroması genel olarak, ekmek kabuğu aroması.ekmek içi aroması,kızarmış ekmek aroması olarak üç şekilde incelenmektedir. Kızarmış ekmek aroması, ekmeğe tat ve hoş koku vermek amacı ile kullanılmaktadır. Kızarmış ekmek aroması, kullanıldığı ekmeklere tere yağı ve karamel kokusuna benzer aroma vermektedir. ekmek ile ilgili diğer aromalar ise şu şekildedir;
Kızarmış Ekmek Aroması
 • Ekmek aroması: Ekmeğe hem iç hem dış olarak pişmiş hissi veren bir maddedir. Ekmek aroması içinde, dekadienal, feniletanol, noneal gibi koku maddesi bulunmaktadır. Bu maddeler son derece güçlü etkili aromadır. Bu aroma sadece ekmeğin görüntüsünü değiştirmez ekmeğin pişirme süresini de kısaltır ve piştikten sonra raf ömrünü de uzatır. Ekmek aroması, ekmeğe hem iç hem dış pişmiş görüntüsü veren bir  maddedir.
 • Ekmek Kabuğu Aroması: Ekmek kabuğu aroması, ekmek fırında çıktıktan sonra ekmeğin dışına sürülerek uygulanır. Bu aroma, ekmeğin piştikten sonra ortaya hoş kokunun  çıkmasını ve uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Ekmek aroması, buğday ekmeğinin patlatılmış mısır gibi hoş kokmasını sağlar.
 • Ekmek İçi Aroması: Unun içerisindeki maddelerin etkisini artırarak, ekmeğin mayasının,ekmeğin içini geliştirir. Bu ekmek aroması, ekmeğin içi kokusunu da etkilemektedir. Ekmek içi aroması. Fermente olduğu için temel olarak laktik asit ortaya  çıkarır. Bu asitle bağlantılı tüm bakteriler meydana çıkarak faydalı yan ürünleri ortaya çıkmasını sağlar. Bu aroma ortaya çıkabilecek acımsı tatları da engellemiş olur.
]]>
Damla Sakızı Aroması https://www.aroma.gen.tr/damla-sakizi-aromasi.html Thu, 01 Nov 2018 17:08:37 +0000 Damla sakızı AromasıAroma, bir içeceğin,  yiyeceğin tadını veya kokusunu değiştiren ya da içeceğin, yiyeceğin tadını veya kokusunu güçlendiren, bazı durumlarda da istenmeyen kokuların, tatların baskılanmasını sağl Damla sakızı Aroması
Aroma, bir içeceğin,  yiyeceğin tadını veya kokusunu değiştiren ya da içeceğin, yiyeceğin tadını veya kokusunu güçlendiren, bazı durumlarda da istenmeyen kokuların, tatların baskılanmasını sağlayan maddelerdir. Bir çok ürünün aroması üretilmektedir. Bunlardan biri de damla sakızıdır. Damla sakızı, sakız ağacından elde edilen bir üründür. Esas olarak sakız adasın da üretilir. Tadı ve kokusu çok sevilmekte hemen hemen her üründe gerek kendisi gerekse de aroması çokça kullanılmaktadır.Damla Sakızı Aroması Damla sakızı aromasının kullandığı bazı yerler şunlardır; dondurma, kahve, çikolata, sakız, gofret, meybuz, krema, pastacılık, pasta kreması, bisküvi, sütlü tatlılar, şekerlemeler, lokum, meyve aromalı içecekler, asitli içecekler, krema, pudingde olmak üzere gıda sanayisinde, dudak balmı, duş jeli, şampuan, vücut kremi, el kremi, vücut losyonu, parfüm ve rujda olmak üzere kozmetik sanayisinde, bazı ilaçların kokusunu ve tadını baskılamak ya da tat ve koku vermek amacıyla ilaç sanayisinde kullanılır. Bazı sanayi alanlarında da istenmeyen kokuları baskılamak, yok etmek amacıyla da kullanılmaktadır.
]]>
Istakoz Aroması https://www.aroma.gen.tr/istakoz-aromasi.html Fri, 02 Nov 2018 03:25:36 +0000 Istakoz Aroması; Istakoz,denizde bulunan kabuklu canlılardan bir tanesidir. Istakozun bir çok türü olduğu için, türe bağlı olarak ta pek çok renkte görülebilir. Yaygın olarak mavi, yeşil kahverengi tonlarında gör Istakoz Aroması; Istakoz,denizde bulunan kabuklu canlılardan bir tanesidir. Istakozun bir çok türü olduğu için, türe bağlı olarak ta pek çok renkte görülebilir. Yaygın olarak mavi, yeşil kahverengi tonlarında görülür.Ama pişince kırmızı renk alır. Boyu 25-35 cm arasında değişirken, kilosu en fazla 4 kilo civarındadır. Türkiye de ise yaygın olarak, Ege bölgesi denizlerinde rastlanır.
Denizde ahtapotlarla hiç anlaşamazlar. Istakoz biraz farklı bir canlıdır. Her ne kadar tersi söylense de canlı haşlanmak gerekmektedir. Birden haşlanmazsa salgıladığı tehlikeli bir sıvı ile, insanları zehirleyecek bir duruma getirebilmektedir. Yani salgıdan sonra eti yenilemez duruma gelebilir.Istakozun fiyatı oldukça pahalıdır.Aynı zaman da 25-30 yıla kadar yaşayabildikleri gözlemlenmiştir.

Istakoz Aroması
Denizdeki yavru balıkları, midyeleri, salyangozları yer.Etçil bir yapısı vardır.Ön İki bacağı kıskaç olmak üzere, beş bacaklıdır. Genellikle tatlı suların diplerini tercih ederler.Türkiye de kültür olarak tüketimi yaygın olmadığı için yakalanan ıstakozlarda ihraç edilmektedir.

Protein ve vitamin açısından çok zengindir. Seçkin sofralarda baş köşededir ve sağlığa yararı çoktur. Kalp ve beyin için oldukça faydalıdır. B vitaminleri kalsiyum ve omega-3 açısından çok zengindir.

Istakoz aroması çok sevilen bir lezzet olduğu için genellikle çorba türlerinde yoğun olarak kullanılır. Genellikle sıvıdır. Istakoz tadının gelmesinin istenildiği tüm yemeklerde kullanılabilir.Çok sağlıklı olduğu için, ıstakoz ve ya aromasının tercih edilmesi tavsiye edilir.
]]>
Ginseng Aroması https://www.aroma.gen.tr/ginseng-aromasi.html Fri, 02 Nov 2018 18:29:24 +0000 Ginseng Aroması; Uzak doğuda yaklaşık 5000 yıllık mazisi olan bir bitkidir ve özellikle eski Hint kitabelerinde bu bitkinin kökünün insan vücuduna benzemesinden dolayı kutsal gösterilmiştir. Bazı yazıtlarda ise bir çok hastal Ginseng Aroması; Uzak doğuda yaklaşık 5000 yıllık mazisi olan bir bitkidir ve özellikle eski Hint kitabelerinde bu bitkinin kökünün insan vücuduna benzemesinden dolayı kutsal gösterilmiştir. Bazı yazıtlarda ise bir çok hastalığın tedavisinde kullanılacağına dair yazılar mevcut. Ginseng'in meyvesi ve yaprakları olmasına rağmen sadece kökü kullanılabilir. Yetiştirilmesi zahmetli ve uzun zaman alan bir bitkidir. En az yedi yıl ve bitkinin kökünün çapı on santimetre kadar olduğunda toplanabilir. En yaygın olanları beyaz ve kırmızı renklerde olanlardır. Kore ginsengi türünün en etkili olanı olarak kabul edilmektedir.
Bahsettiğim gibi birçok Ginseng çeşidi mevcuttur, bu çeşitlerin oluşumunun tek sebebi coğrafi şartlardır ve yetiştirildiği yere göre kullanım alanlarında ve farklı etkileri olmaktadır. Ginseng'in içeriğinde çok farklı maddeler bulunur ve bu maddelerin her biri farklı tedavilerde kullanılır. Ginseng çeşitlerini açıklamak istersek:

Kore Ginsengi; En çok adını duyduğumuz ve duyacağımız çeşididir. Sibirya, Kore ve Çin'de yetişir adını Kore'den almasının nedeni tahmin edeceğiniz gibi en çok bu bölgede yetişmesi ve coğrafi şartların yetişmesi için en uygun bölge olmasıdır. Söylentilere göre yüz yıl kadar yaşayabilir ve toprak altında ne kadar kalırsa o kadar faydalıdır. 

Ginseng Aroması
Amerikan Ginsengi; Ginseng ailesinin vazgeçilmez üyesidir ve Kızılderililer arasında kutsal bir değere sahipti ve tedavi için halen kullanılmaktadır. 

Sibirya Ginsengi; İçeriği sayesinde kan şekerini düşürebilir. Diğer ginsenglere göre daha az iyileştirici ve enerji veren özelliğe sahiptir.Çin Ginsengi; İçerdiği düşük enerji sayesinde çocuklar ve yaşlılar için kullanımı önerilen ginseng çeşididir.

Ginseng genelde bütün yada dilimlenerek kullanılmaktadır. Yaprakların sadece çay yapımında kullanıldığı söylenilebilir. Bir çok enerji içeceğinde ve bazı kozmetik ürünlerde kullanıldığı sabittir. Tüm dünyada faydasını kanıtlamış ve giderek kullanımı yaygınlaşan bir bitkidir. Aromasını hazırlamak ise çok basittir, kökü toz haline getirilir ve daha sonra yarım tatlı kaşığı kadar aroma bir bardak su ile beraber demlenir, eczanelerde ginseng'in kapsül haline getirilmiş şeklini de alabilirsiniz.

Bulantı, baş ağrısı, düşük tansiyon ve yüksek tansiyon, burun kanaması, ishal gibi yan etkileri olduğu bilinir bu yüzden doktor kontrolünde kullanımı önerilen bir bitkidir.

]]>
Keçi Peyniri Aroması https://www.aroma.gen.tr/keci-peyniri-aromasi.html Sat, 03 Nov 2018 09:39:07 +0000 Keçi Peyniri Aroması ; Keçi sütünün eşsiz aroması, Keçi peynirinin de hızla tüketilmesinin sağlamıştır.Keçi sütü çok faydalıdır. Bebekler için anne sütü görevi görmeye en yakın süttür. Keçi Peyniri Aroması ; Keçi sütünün eşsiz aroması, Keçi peynirinin de hızla tüketilmesinin sağlamıştır.

Keçi sütü çok faydalıdır. Bebekler için anne sütü görevi görmeye en yakın süttür. İçinde yüksek oranda vitamin barındır. Alerjik hiç bir yan etkisi olmayan bir süttür. Çocuklar için kemik gelişiminde çok faydalıdır. Cilt sorunları için oldukça etkilidir.Migreni tedavi edici özelliği vardır. Öksürüğü azaltırken, egzamaları en aza indirdiği gözlemlenmiştir. Keçi, dağlardan en aromatik ve faydalı otlarla beslendiği için, bu aroma oradan gelir. Çok ilgi görmesi sonucu,  insanlar evde peynirini yapmaya başlamışlardır.

Keçi Peyniri Aroması
Keçi peynirinin yapımı ; Önce keçi sütü iyice temizlenmiş bir tülbentten süzülür. İki tencereye ihtiyaç vardır.Tencereler iç içe geçecek şekilde olmalıdır. İçte kalana keçi sütü, dışta kalana ise su koyulmalıdır. Peynir yapmaya başladıktan itibaren termometreye ihtiyacımız olacaktır. Sürekli ölçerek sütün 60 derece civarına gelmesi için bekletilmelidir. İstenilen sıcaklığa geldikten sonra bu sıcaklığı korumak için yarım saat boyunca takip edilmelidir. Daha sonra dilerseniz pastörizasyon işlemi yapabilirsiniz. Sütü mayalandıktan sonra ağzı kapatılıp bekletilmelidir.5-6 saat beklettikten sonra tuzlayıp buzdolabına atılmalıdır. 

Keçi peyniri aroması; Güzel ve lezzetli bir aromadır. Keçi peyniri tadının ve kokusunun istenildiği besinlerde kullanılmaktadır. Aktarlarda kolaylıkla bulunabilen bu aroma sıvı haldedir. Kozmetikte sıklıkla kullanılmaktadır. Şifa değerinde olan Keçi peyniri her gün tüketime uygun bir besindir.
]]>
Et Aroması https://www.aroma.gen.tr/et-aromasi.html Sun, 04 Nov 2018 07:43:01 +0000 Et aroması, ürünlerin et aromalı olması istendiğinde kullanılabilir. Kullanım oranı % 0,2 ile % 0,5 arasında olmalıdır. 1 tonluk üründe 2 kg-5 kg arasında kullanılabilir. Aromanın kokusunun gücüne göre bu dozlarda farklıl Et aroması, ürünlerin et aromalı olması istendiğinde kullanılabilir. Kullanım oranı % 0,2 ile % 0,5 arasında olmalıdır. 1 tonluk üründe 2 kg-5 kg arasında kullanılabilir. Aromanın kokusunun gücüne göre bu dozlarda farklılık olabilir. Aromalar daha çok gıda ürünlerine belli bir koku ve lezzet kazandırma amacıyla, besinlerin tadını ve kokusunu güçlendirmek amacıyla ya da bu özellikleri geliştirmek için kullanılan karışımdır. Gıda ve ilaç sanayilerinde son ürünlerde bulunan istenmeyen koku ve tadı maskelemek amacıyla da kullanılır. Genellikle aromaları son tüketiciler direkt şekilde kullanmaz. Diğer aromalar gibi et aroması da endüstriyel gıdaların üretiminde g/kg seviyesinde ürünlere ilave edilir.

Et aroması neden kullanılır

Besinlerin doğal aromasında oluşan mevsimsel değişimlerin düzeltilmesi, besinlere yapılan uygulamalarda kaybolan aromanın geri kazandırılması, besinlere kendi aroması dışından bir aroma kazandırmak, besinlerde doğal olan ve ürünün kalitesini bozacak aromaların maskelenmesi, besinin zayıf aromasının güçlendirilmesi ya da besinlerdeki doğal aromanın lezzetini arttırmak amacıyla kullanılır.

Et Aroması
Et aroması hangi formlarda üretilir

Et aroması diğer aromalar gibi sıvı formda, toz formda ya da macunumsu formda üretilebilir. Fakat genellikle toz ve sıvı formda olanlar tercih edilir.

Et aromasının kullanıldığı alanlar

Et ürünlerinde, sucuk, sosis, salam gibi gıda ürünlerinde, pizzalarda, hazır kuru yemişlerde, çeşitli soslarda, et aroması olması istenen diğer ürünlerde et aroması kullanılır. Bunların dışında balık ve kuş yemlerinde et aromasını iştah açıcı olarak kullanabilirsiniz. Ancak kullanım oranı en fazla binde bir olmalıdır. Kedi ve köpeklerin mamalarında ise, 1 kg ürünün için yaklaşık 3-5 gram et aroması ilave edilmelidir.
]]>
Dut Aroması https://www.aroma.gen.tr/dut-aromasi.html Sun, 04 Nov 2018 14:40:08 +0000 Dut aroması çok güzel oluyor ve çok sağlıklı bir aromadır. Kahvaltıların vaz geçilmez tatlarındandır. Rengi ve pürüzsüz görünümü ile çok dikkat çekiyor. İnsanların iştahını açıyor. Kahvaltılarda çocukların Dut aroması çok güzel oluyor ve çok sağlıklı bir aromadır. Kahvaltıların vaz geçilmez tatlarındandır. Rengi ve pürüzsüz görünümü ile çok dikkat çekiyor. İnsanların iştahını açıyor. Kahvaltılarda çocuklarınızın ekmeğine sürüp yedirebilirsiniz. Küçük çocuklarınızın mamasına da katabilirsiniz. Çok sağlıklı oluyor ve enerji veriyor. Çocukların zeka gelişimine faydalıdır. Ayrıca pastaların, keklerin üzerine de koyup servis yapabilirsiniz. Dut aroması hastalıklara da iyi geliyor. Dut aromasının içinde kalsiyum, demir, vitamin ve mineraller bulunuyor. B1, B2 ve C vitamini yönünden çok zengin olan dut aromasını bol bol kış aylarında tüketmek gerekir. Ateş düşürücü özelliği de vardır. Aç karnına yendiği zaman sindirim sistemini ve bağırsakları hızlı çalıştırıyor. Kabızlığa iyi geliyor. Ayrıca kemik erimesine de çok faydalıdır. Karbonhidrat, kalsiyum, A vitamini de içeriyor.

Dut aromasının malzemeleri:
 • 1 kg dut,
 • 500 gr toz şeker,
 • Yarım limon suyu.
Dut Aroması
Dut aromasının yapılışı:
Dut aroması yapmak için önce dutları ayıklayıp temizleyelim. Sonra güzelce yıkayalım ve suyunu süzelim. Mutfak robotundan geçirelim ve püre haline getirelim. ( sonra süzgeçten de geçirelim pürüzsüz olsun diye). Sonra robottan geçirdiğimiz dut püresini bir tencereye koyalım. Üzerine toz şekeri yaydırarak ilave edelim. Sonra ocağa koyalım ve orta ateşte kaynatmaya başlayalım. Kaynayınca ocağı kısalım ve 10 dakika daha kaynatalım. Üzerine bir iki damla limon sıkalım ve birkaç dakika daha kaynatalım. Ocaktan alalım ve güneşin altına koyalım. Üzerine temiz bir bez ya da tülbent örtelim. Dut aromasının kıvamı koyulaşana kadar 5-6 gün güneşin altında bekletelim. Kavanozlara koyacağımız zaman dut aromasını bir tencereye koyup biraz kaynatalım ve kavanozlara dolduralım. Kavanozların ağzını temiz kapakla sıkıca kapatalım ve kavanozları ters çevirelim. Bu yöntemle yaptığımız dut aroması uzun süre bozulmadan bekler.

Afiyet olsun...
]]>
Kerevit Aroması https://www.aroma.gen.tr/kerevit-aromasi.html Sun, 04 Nov 2018 23:45:45 +0000 Kerevit Aroması,  Kerevit, Ön ayakları olan ve kabuklu canlı familyasının genel adıdır.Kabuğu çok kalındır.Kafasında iki tane uzun anten bulunur.Aralarında ise küçük antenler vardır.En öndeki bacakları bir çok işlevi g Kerevit Aroması,  Kerevit, Ön ayakları olan ve kabuklu canlı familyasının genel adıdır.Kabuğu çok kalındır.Kafasında iki tane uzun anten bulunur.Aralarında ise küçük antenler vardır.En öndeki bacakları bir çok işlevi gören kısımdır. Bu bacaklar çok keskin, kıskaçlıdır. Bunları avlanırken etkin hale getirir. Arkasında kuyruklu bir kısım vardır ve esnek şekilde açınıp kapanır biçimdedir. Bunları yüzme işinde kullanır. İlginç bir yüzme şekli vardır. Diğer canlılar gibi değildir. Onların aksine kendine geri geri iter.

Çoğunlukla ıstakozla karıştırılmaktadır.Fakat serbest yaşan yönünden ayrışırlar.Tatlı sularda yaşar. Gölleri ve dereleri tercih ederler. Kerevit için suyun berrak, bol bitki çeşitli ve taşlı olması tercihtir. Çoğu zaman çukurluk ve görünmesi zor alanları yaşam alanı olarak seçerler. Kalabalık, gürültülü ortamlardan hoşlanmazlar. Eğer ortam kalabalıksa yer değişikliği yaparlar. Ağır kanlı hayvanlardır.Dünyada bir çok kerevit türü vardır. Olmayan yerlerede göç ederek ve ya akıntıya kapılarak gidebilirler. Maddi gelir amaçlı üretilmektedirler.

Kerevit Aroması
Türkiye de fazla benimsenen bir besin türü değildir.Et kültürüne uygun bulunmaz.Üretimi fazla değildir.Bu yüzden üretilenlerde yurt dışına satılır. Türkiye de sadece ateşte fazlaca pişirilip kabukları kırılarak bilinen pişirme yöntemi vardır.Çoğu zaman mezelerin yanında tercih edilir.
 
Kerevit aroması; genellikle sıvı ve toz halde bulunabilir. Kerevit tadı ve ya kokusunun gelmesini istediğiniz besinlerde kullanabilirsiniz.Deniz canlısı olduğu için arada bir tüketmek lezzetli ve faydalı olacaktır.
]]>
Kola Aroması https://www.aroma.gen.tr/kola-aromasi.html Mon, 05 Nov 2018 18:36:28 +0000 Kola Aroması, aroma deyince insanın aklına kendi ham maddesinden yapıldığı fikirleri oluşuyor. Haliyle kullandığımız her ürünün açıklamasında doğal aromalar, katkı maddesi yoktur yazıları görmekteyiz. Tabi ki bir çoğu Kola Aroması, aroma deyince insanın aklına kendi ham maddesinden yapıldığı fikirleri oluşuyor. Haliyle kullandığımız her ürünün açıklamasında doğal aromalar, katkı maddesi yoktur yazıları görmekteyiz. Tabi ki bir çoğumuz bunun ne olduğunu bilmemektedir. İlk olarak aroma kavramı 2. Dünya savaşının sonundan itibaren ABD de işlenmiş gıdaya lezzet vermeye yönelik dev bir endüstri ortaya çıkmıştır. Bu da ''Aromacılık'' dır. İşte bu kavramın gelişmesi ve ürünlerimizde yer alması büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır.

Aroma; Gıdalara koku ve tat vermek yada koku ve tatlarını kuvvetlendirmek için gıdalara ilave edilen ürünlerdir. Aromalar sırf gıdalarda değil endüstri bölümünde kötü kokuları maskelemek amacıyla da kullanılmaktadır. Aromalar; Doğal aroma, doğala özdeş aroma ve yapay aroma olmak üzere üçe ayrılır. Yapı olarak da yağ bazlı, su bazlı ve yağ+su bazlı olmak üzere gruplara ayrılır.

Kola aroması özelliği; Kola aroması yağın yoğun olduğu ortamlarda çözünen sıvı bir aroma dır. Kola aroması su bazlı grubuna girmektedir. 

Kola Aroması
Kola aroması kullanım alanı; Kola aroması başta gıda ürünleri olmak üzere; dondurma, şekerlemeler, lokumlar, sakız, puding, pastalar ve çikolata da kullanılmaktadır. Gıda ürünleri haricinde ise; ilaç, kozmetik, nargile ve yem sektörlerinde kullanılmaktadır. Koku gidermek amaçlı kullanıldığını da başta belirtmiştik bunlara örnek olarak boya, matbaa, plastik, lastik diyebiliriz. Bu ürünlerin yapım aşamasında meydana gelen kötü kokuları yok etmek amaçlı olarak kullanılır.

Kola aroması kullanım oranı; Kullanım oranı, ortalama 1 kg ürünün içine 1 gr olarak kullanılır. Binde bir olarak da oranlaması yapılır. Aromalar son tüketici tarafından direk olarak tüketilmez ve kullanılan endüstriyel gıdanın içine '' g/kg '' olarak formüle edilerek hazırlanır.

Kola aroması temin edilmesi; Temin edilme işlemi kimyasal ürünler satan yerlerden sipariş ederek yada bizzat giderek almak mümkündür. Kola aromasını sıvı ve toz halinde olmaktadırlar. Tercihinize göre seçiminizi yapınız. 
]]>
Biftek Aroması https://www.aroma.gen.tr/biftek-aromasi.html Tue, 06 Nov 2018 00:52:50 +0000 Biftek aroması, Biftek, tüm dünyada kırmızı etin en iyisi olarak biliniyor ve dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında yer alıyor. İşte biftek deyince yazının devamını okumak hiç istemiyor insan çünkü herkesin gözünde ö Biftek aroması, Biftek, tüm dünyada kırmızı etin en iyisi olarak biliniyor ve dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında yer alıyor. İşte biftek deyince yazının devamını okumak hiç istemiyor insan çünkü herkesin gözünde öle müthiş bir et canlanıyor ki o hayale sığınmak yeterli oluyor. Fakat hayallerinizden sizi ayıracağım çünkü bu aroma aklınıza gelen o biftekten elde edilmiyor. Size tavsiyem görüntüsüne değilde tadına odaklanmanız. Şimdi biftek aromasının ayrıntılarına geçelim.

Biftek aroması içindekiler

Biftek aroması; baharatlı bir karışımdan oluşmaktadır. İçinde; baharat, baharat ekstraları, toz glikoz, nişasta, tuz, msg ve gam karışımı mevcuttur. 

Biftek aroması kullanım alanı

Kullanıldığı maddede zengin ve yoğun bir tat bırakır. Kuru yemişlerde ve özellikle bizim vazgeçilmezimiz olan cipsler de çok kullanılmaktadır. Baharatlı bazı gıdalarda da kullanımı mevcuttur. Yani biftek tadının olmasını istediğiniz her yerde soslarda, et ürünlerinde ve hazır yemeklerde kullanılmaktadır.

Biftek Aroması
Biftek kullanım oranı

Kullanım oranı 1 kg ürüne 1 gr veya 5 gr olarak kullanılır. Kullanımı toz hali veya sıvı hali tercihinize göre ayarlamak mümkündür.

Biftek aroması temini

Biftek aromasını bulmak için kimyasal ürünler satan yerlerden yada internet aracılığıyla kimyasal malzeme satımı yapılan yerlerden sipariş etmek mümkündür. Toz veya sıvı olanların fiyatlarında değişiklik mevcuttur. Bütçenize yada ihtiyacınıza göre seçim yapma olanağı sunulmaktadır.
]]>
Nar Aroması https://www.aroma.gen.tr/nar-aromasi.html Tue, 06 Nov 2018 22:37:05 +0000 Nar aroması; Nar, dayanıklı ve uzun süre muhafaza edilebilen çok eski çağlara dayanan şifa niyetinde bir meyvedir. Özel bir iklim isteği olmayan nar, yazları sıcak havayı kışları da daha ılık havayı sever. Özel bir iklim is Nar aroması; Nar, dayanıklı ve uzun süre muhafaza edilebilen çok eski çağlara dayanan şifa niyetinde bir meyvedir. Özel bir iklim isteği olmayan nar, yazları sıcak havayı kışları da daha ılık havayı sever. Özel bir iklim istemez.Türkiye de Şanlıurfa ve Antalya bölgesinde kapalı bahçelerde çadır içlerinde yetiştirilir.

Nar için yapılan araştırmalarda narın en etkili özelliğinin kansere karşı koruyucu olması olmuştur. Bir çok kanser çeşidinin oluşumunu engellemek nar tüketimiyle büyük ölçüde etkili olacaktır. Narın tüm kısımlarının sağlık için ayrı ayrı faydaları vardır. Nar suyu elde etmek istiyorsak bütün bir şekilde su haline getirmek gerekir. Bu şekilde çok daha etkili olacaktır. Vücuttaki enfeksiyonu atan nar aynı zamanda ağızda ve mide de yaralar varsa iyileşmesine yardımcı olacaktır. Cildi pürüzsüzleştirir, yüksek tansiyon varsa düşürmek için nar suyu içilebilir. Kalp ritmininin düzenli atışını sağlar ve bağırsak kurtlarını düşürür. Güçlü bir antioksidandır.

Nar Aroması
Nar aroması; sıvı bir aromadır. Kullanım alanı oldukça geniştir.Bir çok kullanım alanı vardır. Kozmetik, ilaç, şekerleme, bisküvi, pasta sektörü gibi alanlarda kullanılırken, yüksek aromalı kokusu da kötü kokuları engellemek için lastik gibi sektörlerde kullanılabilir. Nar aromasının ferahlatan ve rahatlatıcı bir kokusu vardır.

Nar aromasını bütün aktarlarda, güvenli cam şişelerde bulmak mevcuttur. Bu sağlıklı meyveyi ve aroması her mevsim tüketilebilir. Narın kokusunu ve tadını istediğiniz her alanda nar aromasını kullanabilirsiniz.
]]>
Şeftali Aroması https://www.aroma.gen.tr/seftali-aromasi.html Wed, 07 Nov 2018 09:36:34 +0000 Şeftali aroması, Şeftali çoğu insanın olduğu gibi benim ve çocuklarımında en çok sevdiğimiz meyvelerden biridir. Hazır aldığımız şekerlemeler sakızlar toz içecekler gazlı veya gazsız sıvı içecekler pasta çeşitleri d Şeftali aroması, Şeftali çoğu insanın olduğu gibi benim ve çocuklarımında en çok sevdiğimiz meyvelerden biridir. Hazır aldığımız şekerlemeler sakızlar toz içecekler gazlı veya gazsız sıvı içecekler pasta çeşitleri daha aklıma gelmeyen birçok çeşit üründe şeftali veya  şeftali aroması bulunmaktadır. Fakat hazır şeftali aromaları çeşitli kimyasal bileşimlerden oluşmaktadır. Piyasada 400 e yakın yapay aromalar var iken hazır şeftali aroması ve bu aromalarla hazırlanmış gıdaları alıp tüketmeye şahsen benim gönlüm el vermiyor. Şeftalinin kendisini kullanarak da dilediğimiz bir gıdaya şeftali aroması vererek yapabiliriz. En basiti pastalar içecekler kompostolar ve bunlara benzer çok fazla üründe şeftalinin kendisini kullanabiliriz.

örnek: Ekşi elma kompostosu yapa caz ama şeftali aromalı olsun istiyoruz. 1 kilo elmayı soyup minik dilimler halinde doğruyoruz iki litre su ile 15 dakika kaynatıyoruz. İsteğe göre bir bardak şeker ve bir kaç adet karanfil atıp ocaktan indiriyoruz. İşte tam bu aşamada şeftali aromasını verebiliriz. Halen sıcak olan kompostoya 2 adet şeftaliyi soyup aynı elmada olduğu gibi dilimleyip kompostonun içine atıyoruz. Soğuyunca tadıp şeftalinin o mis kokulu aromasının lezzetini alacaksınızdır.

Şeftali Aroması
1 kilo şeftaliye 2 su bardağı şeker 3 su bardağı su koyup iyice kaynatır ve sonrasında mikser ile püre yapıp şeftali marmeladı elde edersiniz. bu marmelat ile dilediğimiz kurabiye, muhallebi, yaş pasta ve benzeri bir çok üründe kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı hemde tamamen doğal şeftali aroması elde etmiş olursunuz. 

Örnek: şeftali aromalı kurabiye yapmak istiyorsunuz: Hazırladığınız kurabiye hamurunun içine bir kaç kaşık şeftali marmelat koyarak birazda unu çoğaltarak yapabilirsiniz. Yada yaptığımız kurabiye hamurundan küçük bir parça kopartarak yuvarlayıp ortasını delik açıp bir çay kaşığı ile içine koyup kapatabilirsiniz. Dilerseniz de kurabiyeleri hazırlayıp fırına verin pişmeye yakın çıkartıp marmelat sürerek dilediğiniz şeftali aromalı kurabiyeyi yapabilirsiniz.
]]>
Badem Aroması https://www.aroma.gen.tr/badem-aromasi.html Wed, 07 Nov 2018 11:32:47 +0000 Badem aroması:Badem omega 3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Bademin içine girdiği her besin hem vitamin yönünden hemde lezzet yönünden oldukça değerlidir. Bademin faydaları saymakla bitmez badem yağı ve badem aroması Badem aroması:
Badem omega 3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Bademin içine girdiği her besin hem vitamin yönünden hemde lezzet yönünden oldukça değerlidir. Bademin faydaları saymakla bitmez badem yağı ve badem aroması günlük hayatımızın mutlaka bir bölümünde yer almaktadır. Badem yağı Saçımızın sağlığında, vücudumuzdaki çatlakların tedavisinde ve çocuklarımızın zeka gelişiminde oldukça fazla etkileri olan ve bol miktarda tükettiğimiz bir besindir.  Tüketicinin bademe verdiği önemi gören bazı üretici firmalar birçok badem aromalı besinler, şampuanlar, kremler ve benzeri ürünler üretmektedirler. Bu ürünlerde de bademin kendisi yerine badem aroması kullanmaktadırlar. Hazır badem aromalı yiyecekleri tüketmektense bademin kendisini kullanarak badem aromalı yiyecekler elde edebiliriz. 

Örneğin: Badem aromalı un kurabiyesi:
malzemeler: 
 • 1 adet yumurta,
 • 1 su bardağı pudra şekeri,
 • 1 tatlı kaşığı tarçın,
 • 125 gram margarin,
 • 1 çay bardağı sıvı yağ,
 • 1 su bardağı ince kıyılmış badem,
 • 1 paket kabartma tozu ve bir paket vanilya,
 • Alabildiği kadar un,
Badem Aroması
Hazırlanışı:
Bir adet yumurta, margarin, sıvı yağ, badem, kabartma tozu ve vanilyayı derin bir kaseye koyup karıştırıyoruz. Daha sonra unu ilave edip yoğurma işlemine başlıyoruz kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde etmemiz gerekiyor unu yeterince koymalıyız. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamurdan cevizden biraz daha küçük parçalar kopartıyoruz ve avuç içinde yuvarlıyoruz. İçine yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye tek tek kurabiyeleri diziyoruz. Bütün hamur bitinceye kadar bu işlem devam ediyor. kurabiyeler kazır olunca önceden ısıttığımız 180 derece fırında 20 dakika altı ve üstü pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Pişen kurabiyeler soğuduktan içine bir tatlı kaşığı tarçın attığımız pudra şekerine buluyoruz. Her yerine pudra şekeri temas edinceye kadar. Yapmış olduğumuz badem aromalı kurabiyeler yerken ağızda dağıldığı gibi müthiş de keyif verecektir. Bol miktarda omega 3 içeren badem aromalı kurabiyeler sizlere şifa olsun.
]]>
Kestane Aroması https://www.aroma.gen.tr/kestane-aromasi.html Thu, 08 Nov 2018 01:32:50 +0000 Kestane aroması, kestane lezzetinin alınmak istendiği her üründe kullanılabilir. Doğala özdeş kestane lezzeti alabileceğiniz kestane aroması taze olduğu oranda, istediğiniz kalitede kestane lezzetini almanızı sağlayacaktır. To Kestane aroması, kestane lezzetinin alınmak istendiği her üründe kullanılabilir. Doğala özdeş kestane lezzeti alabileceğiniz kestane aroması taze olduğu oranda, istediğiniz kalitede kestane lezzetini almanızı sağlayacaktır. Toz halinde de üretilse bile, daha çok sıvı halde kullanımı tercih edilir. Normalde 1 kg üründe 1 gram sıvı kestane aroması kullanılması yeterli gelir. Aromanın verdiği tat oranında dozajın arttırılması ya da azaltılması mümkündür. Kestane aroması çok farklı alanlarda kullanılabilir.

Kestane aromasının kullanıldığı ürünler ve sektörler
 • Dondurma üretiminde
 • Kuru yemişlerde
 • Şekerleme ürünlerinde
 • Lokum ve tatlı üretiminde, özellikle krema, sufle, pasta ve keklerde
 • Süt ürünlerinde
 • Kokteyl yapımında
 • Aromalı çayların ve aromalı kahvelerin üretiminde
 • Pastacılık sektöründe
 • İlaç sanayinde
 • Kozmetik sektöründe
 • Nargile ve diğer tütün ürünlerinde
 • Yem sanayinde kullanılabilir.
Kestane Aroması
Kestane pek çok kişinin severek tükettiği yararlı bir yiyecektir. Elinizin altında hazırda taze kestane bulamadığınız zamanlarda, kestane aroması ile bu lezzeti yiyeceklerinize katma olanağınız bulunmaktadır. Kullanacağınız oranı doğru ayarladığınız takdirde, lezzetli pastalar, kekler, krema, dondurma gibi yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Ancak kestane aromasının fazla miktarda tüketilmemesi gerekir. Sonuçta kestane lezzetini verse de, besinlerin içinde kullanılan bir katkı maddesidir.
]]>
Böğürtlen Aroması https://www.aroma.gen.tr/bogurtlen-aromasi.html Thu, 08 Nov 2018 06:00:41 +0000 Böğürtlen aroması, Böğürtlen yaz aylarının sonuna doğru olgunlaşan ve kısa sürelik bir bitkidir. Böğürtleni her mevsim bulamadığımızdan dolayı yazdan derin dondurucularda muhafaza edebiliyoruz. böğürtlen gerek rengi ge Böğürtlen aroması, Böğürtlen yaz aylarının sonuna doğru olgunlaşan ve kısa sürelik bir bitkidir. Böğürtleni her mevsim bulamadığımızdan dolayı yazdan derin dondurucularda muhafaza edebiliyoruz. böğürtlen gerek rengi gerekse lezzetinden dolayı çocukların severek tükettiği bir meyvedir. çocukların tükettiği bir çok besinde böğürtlen kullanılmaktadır. mesela meyveli yoğurtlar, şekerlemeler, meyveli sütler ve benzeri bir çok ürün. Böğürtlen her mevsim bulunabilen bir meyve olmadığı için hazır gıda sektöründeki bir çok firma böğürtlen yerine konsantre böğürtlen aroması kullanmaktadır. Dışarıdan temin ettiğimiz konsantre böğürtlen aromaları  kesinlikle %100 doğal değildir. bu nedenle yazdan böğürtlen reçeli, böğürtlen marmelat yaparak veya böğürtlenin kendisini derin dondurucularda saklayarak dilediğimiz böğürtlen aromalı gıdalar yapabiliriz. Böğürtlenin var olduğu mevsimlerde kesinlikle hazır meyveli yiyecekleri çocuklarınıza vermeyin onun yerine sütlerine veya yoğurtları na direk böğürtlenin kendisini  robotta çekip katabilirsiniz. Dilerseniz böğürtlen reçeli kullanarak çocuklarınıza böğürtlen aromalı puding yapabilirsiniz nasıl mı yazdığım tarife uymanız yeterlidir.

Böğürtlen Aroması
Böğürtlen aromalı puding malzemeler:
 • Bir litre süt,
 • Bir çay bardağı un,
 • Bir çay bardağı nişasta,
 • Bir paket vanilya,
 • Bir su bardağı böğürtlen veya böğürtlen reçeli,
 • bir su bardağı  toz şeker, Böğürtlen yerine  böğürtlen reçeli kullanacak iseniz şekere gerek yok,
 • 50 gram margarin,
Hazırlanışı:
Derin bir tencereye un. nişasta vanilya ve robottan geçirdiğimiz böğürtlen veya böğürtlen reçelini koyuyoruz. böğürtlenin kendisini kullanıyor isek toz şekeri de ilave ediyoruz. Böğürtlen yerine reçelini kullanıyor isek şekere gerek yok.  bütün bu malzemelerin içine yavaş yavaş bir litre sütü ekliyoruz ve aynı zamanda karıştırıyoruz topaklanmadan karıştırdığımız malzemeleri ocağa alıyoruz kaynayana kadar karıştırma işlemimiz devam ediyor. kaynayıp kıvama gelen pudingi ocaktan indirip margarini ekliyoruz ve mikser yardımı ile margarin eriyene kadar çırpıyoruz. Çırpma işlemi bittikten sonra sıcak sıcak servis kaselerine alıyoruz. hazırlamış olduğumuz böğürtlen aromalı pudingleri yine böğürtlen ile süsleyerek soğuk servis yapabilirsiniz.
]]>
Hurma Aroması https://www.aroma.gen.tr/hurma-aromasi.html Thu, 08 Nov 2018 10:59:34 +0000 Hurma AromasıAroma, yiyeceklere ve içeceklere tat veya koku veren ya da yiyeceklerin ve içeceklerin tadını veya kokusunu güçlendiren bazen de istenmeyen tat ve kokuları baskılamak, yok etmek amacıyla kullanılan maddelerdir. Bir Hurma Aroması
Aroma, yiyeceklere ve içeceklere tat veya koku veren ya da yiyeceklerin ve içeceklerin tadını veya kokusunu güçlendiren bazen de istenmeyen tat ve kokuları baskılamak, yok etmek amacıyla kullanılan maddelerdir. Bir çok madde kokusu veya tadı için aroma olarak kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de hurmadır. Hurma sonbahar ve kış aylarında yetişen, büyük çekirdekli, yumuşak kıvamlı, güzel kokulu, turuncu renkte bir meyvedir. Olgunlaştığında güzel, hoş bir tadı olur ve çoğu insan tarafından sevilerek tüketilir. Henüz tam olarak olgunlaşmadığı yani ham olduğu durumlarda yenildiği zaman ise ağızda hoş olmayan bir tat bırakır, ağzı kamaştırır. Güzel bir kokusu ve tadı olduğu için aroma olarak bir çok alanda kullanılmaktadır. Hurma AromasıHurma aroması 1000'de 1 oranla kullanılır. Yani 1000 gram ham maddeye 1 gram aroma olacak şekilde kullanılmalıdır. Hurmanın aroma olarak kullanıldığı alanlar şunlardır: Gofret, dondurma, meybuz, çikolata, dondurma, pasta kreması, jöle, bisküvi kreması, marmelat, sakız, aromalı içecek, gazlı içecek, tatlılar, lokum, pastalar, şekerlemelerde olmak üzere gıda sanayisinde kullanılmaktadır. Vücut kremi, dudak balmı, ruj, parfüm, deodorant, vücut losyonu, el kremi, duş jeli, şampuanda olmak üzere kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilaç sanayisinde ilaçlara tat ve koku vermek,  bazı ilaçların da kokularını, tatlarını baskılamak amacıyla kullanılmaktadır. 
]]>
Greyfurt Aroması https://www.aroma.gen.tr/greyfurt-aromasi.html Fri, 09 Nov 2018 02:11:21 +0000 Greyfurt aromasıGreyfurt, bol vitamin barındıran bir kış meyvesidir. Acımsı bir tadı vardır. Bu yüzden, tek başına tüketildiğinde tuzla beraber tüketilebilir. Greyfurt aroması, soğuk presle Greyfurt aroması

Greyfurt, bol vitamin barındıran bir kış meyvesidir. Acımsı bir tadı vardır. Bu yüzden, tek başına tüketildiğinde tuzla beraber tüketilebilir. Greyfurt aroması, soğuk presle elde edilir. Sağlığa da, bir çok faydası bulunmaktadır. Greyfurt aroması, bazı cilt bakım kremlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca soğuk algınlığının tedavisinde de, oldukça etkilidir. Masaj salonlarında da kullanılan greyfurt aromasının, aroma terapi etkisi bulunmaktadır. Diyet yapan kişilerde halsizliği giderir, canlılık ve hareketlilik hissi oluşturur. İştah açıcı özelliği vardır. Fazla miktarda C vitamini barındırdığı için, sağlığa faydası çok fazladır. Sinirsel bir sıkıntınız varsa, sinirlerinizi düzeltir ve sinir sisteminize iyi gelir. Greyfurt aromasını, yada bu aromadan oluşan cilt kremlerini, göğsünüze sürdüğünüzde, göğsünüzü toparladığını fark edeceksiniz. Yorgunluk, halsizlik ve strese iyi gelir ve oluşmasını engeller. Yağlı ciltler, sivilce ve siyah noktalarda oldukça etkilidir. Vücudu sıkılaştırır, Selüliti önler ve kullanıldığı bölgeyi inceltir. Tabii bunun için, sürekli ve düzenli kullanım şarttır. Greyfurt aroması, vücudunuzda kullanıldığı bölgede, oluşan yağların erimesinde etkili olur ve yağ oluşumunu engeller. Vücudunuza tazelik, zindelik verir. Moral yükseltici ve zihin açıcıdır.

Greyfurt Aroması

Greyfurt aromasını haricen kullanacaksanız, sorunlu bölgeye sürüp masajla iyice yedirilmesi gerekir. Haricen vücudunuza uyguladığınız zaman, yağların eridiğini ve oluşmasını engellemede destek olduğunu, göreceksiniz. Greyfurt aromasını dahilen kullanacaksanız, bir çay bardağı suya 3-4 damla damlatıp tüketmeniz, yeterli olacaktır. Çoğunlukla bayanlar, sıkılaştırıcı ve sarkıkları giderici  özelliğinden dolayı fazla kullanmaktadır.

Greyfurt aroması, bir çok alanda ve üründe kullanılmaktadır. Meyve aromalı içecekler, dondurma, yumuşak şekerler, meyveli soda, süt tatlıları, toz içecekler bunlardan bazılarıdır.

Greyfurt aromasının faydası olduğu gibi, özellikle dahilen kullanımında bazı zararları olabilir. Kesinlikle bir ilaç kullanırken, greyfurt aroması  veya greyfurt aromalı bir ürün, kullanılmaması gerekir. Çünkü, beraber kullanımı çeşitli tepkimeler oluşturup, ilacın yan etkisini ortaya çıkarabilir. Bu durumda, önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Hiç bir ilaç türüyle beraber tüketilmemelidir. Aksi halde faydasıyla değil de, önemli zararlarıyla karşılaşırsınız.

]]>
Karabiber Aroması https://www.aroma.gen.tr/karabiber-aromasi.html Fri, 09 Nov 2018 10:01:05 +0000 Karabiber Aroması, Karabiber tüm mutfaklarda kullanılan en yaygın baharatlardan biridir. Karabiber bütün olarak ta kullanılır ama yaygın olarak öğütülmüş yani aroma şeklinde tüketimi tercih edilmektedir.Karabiberin yemeklerim Karabiber Aroması, Karabiber tüm mutfaklarda kullanılan en yaygın baharatlardan biridir. Karabiber bütün olarak ta kullanılır ama yaygın olarak öğütülmüş yani aroma şeklinde tüketimi tercih edilmektedir.Karabiberin yemeklerimize kattığı lezzet haricinde çeşitli vitamin ve minerallerle sağlık açısından da faydalı olduğu aşikardır. C ve K vitamini içeren karabiber potasyum ve demir deposudur.Bunların dışında içeriğindeki A vitamini yönünden de çok zengindir. Karabiber tüketimi vücuda ihtiyacı olan A vitamini büyük ölçüde karşılayacaktır. Kullanım şekline göre sağlık açısından faydaları vardır. Soğuk kış aylarında tüketilmesi önemli olduğu kadar önerilir. Bunun en önemli nedeni soğuk algınlığına karşı anlık sonuçlar vermesidir. Öksürük kesici özelliği vardır.Görünüş itibari ile küçük olmasına rağmen sağlık açısından faydaları inanılmazdır. Vücutta hayati önem taşıyan mineral ve vitaminler yönünden zengin, etkili bir antioksidan ve doğal antibiyotik özelliği olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Sağlık açısından faydalarını açıklamak istersek;

Sindirim Sistemine Faydaları; Genel anlamda sindirim sisteminin düzene girmesine yardımcı olduğu gibi, sindirim sistemi hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Ayrıca bir uyarıcı olarak sindirim sürecini kolaylaştırır ve dolayısıyla, mide ve bağırsakta oluşabilecek hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

Öksürük ve Soğuk Algınlığına Etkileri; Şaşırtıcı bir şekilde soğuk algınlığı ve öksürüğe etkisi anlıktır. Solunum rahatsızlıklarında, ilaçlarda ve tıp alanında kullanılmaktadır. Bunun dışında grip hastalığını atlatmada yardımcıdır. Hastalık sırasında çorbaya, çaya veya ıhlamura eklenerek kullanılabilir.

Kansere Karşı Korur; Antioksidan ve antibiyotik özelliklerinden bahsetmiştik. Bu özelliği kanserle mücadelede etkili olmasını sağlamıştır. Kanser hastalıklarının bir çoğuna kanser hücrelerinin hareket kabiliyetlerini azaltarak bünyeye verdiği hasarı minimuma indirdiği tıp tarafından kanıtlanmıştır. Çoğu kanser çeşidine karşı vücudu dirençli kılar ve yakalanma riskini azaltır.

Karabiber Aroması

Karabiber Metabolizmayı Güçlendirir; Metabolizmayı hızlandırma ve canlandırmaya ciddi anlamda etkilidir. Özellikle obeziteye karşı çok etkilidir. Ayrıca düzenli tüketimi durumunda mide rahatsızlıkları ciddi anlamda azalabilir. Bu durum sağlıklı kişiler için geçerlidir.

Cilt Sağlığına Faydalıdır;  Cilde zarar veren radikallerin imhası ve terleme yoluyla vücuttan atmasını sağlar. Özellikle yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıkların doğal yollarla giderilmesine büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

Diş Sağlığı İçin; Etkili bir besin deposudur ve dişlerin çürümesini engelleyen bir özelliği vardır. Diş  çürümelerinden meydana gelen ağrıların giderilmesine yardımcı olabilir.

Antidepresan Olarak; Çağımızda insanlığın karşı karşıya geldiği en önemli hastalıklardan biride stres ve depresyondur. Devamlı değişen dünyada insanlarda farklı hastalıkların çıkması ve yaygınlaşması olağandır. Ruhsal hastalıklar ve stresle mücadele edebilen etkili bir antidepresandır. 

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı; Bir diğer önemli özelliği de zerdeçal ile kullanıldığında en başta sigara olmak üzere bağımlılıktan kurtulmada yardımcıdır. Vücuda zararları saymakla bitmeyen sigarayı bırakmak için çabalayıp bırakamayanlar için bir çok sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmektedir.

]]> İncir Aroması https://www.aroma.gen.tr/incir-aromasi.html Sat, 10 Nov 2018 03:07:25 +0000 İncir Aroması ; Sıcak iklim isteyen incir Türkiye'nin ege bölgesinde yetişen, dünyada üretiminde Türkiye nin birinci olduğu oldukça önemli bir meyvedir.Dişi ve erkek çeşitlerine sahiptir. Dişi ağaç İncir Aroması ; Sıcak iklim isteyen incir Türkiye'nin ege bölgesinde yetişen, dünyada üretiminde Türkiye nin birinci olduğu oldukça önemli bir meyvedir.

Dişi ve erkek çeşitlerine sahiptir. Dişi ağaçtaki incirler lezzetli, iri, sulu ve tatlı iken erkek incir ağaçlarındaki meyveler küçük ve lezzeti olmayan incirlerdir. İncir, besin değeri yüksek yaş ve kuru tüketilebilen değerli, bir çok şeye şifalı bir meyvedir. Sadece meyvesi değil, yapraklarından çıkan incir sütü de cilt hastalıklarında kullanılmakta ve faydası görülmektedir. Sağlık alanında incirin bilinmeyen bir çok özelliği vardır. İçerisinde yoğun lif barındırır. Lifin en önemli faydası bağırsak sorunlarına iyi gelmesidir. Yani incir yiyerek kabızlık sorununuz varsa çözebilirsiniz. Kemik güçlendirmek istiyorsanız her gün bir kaç tane incir tüketmek size yardımcı olacaktır. Besin değeri yüksek olmasına rağmen kalorisi düşük bir meyvedir ve çoğu zamanda zayıflamak için tüketilir .İncir yaprağını çiğnemek ağız yaralarına iyi gelirken, inciri aknelerin üzerine koymak iltihapı kurutacaktır. İncirin aroması da çok güzel bir koku ve lezzete sahiptir.

İncir Aroması
İncirin, reçeli ve kompostosu oldukça tüketilir. Kurusunu sıcak suda bekletip suyunu içtiğinizde damarları açıcı etkisi vardır. Yaprakları ezilerek siğil olan bölgelere sürüldüğünde zamanla yok ettiği gözlemlenmiştir. İncir ve aroması oldukça lezzetli ve faydalıdır. Her gün bir kaç adet tüketilmesi tavsiye edilir.
]]>
Mango Aroması https://www.aroma.gen.tr/mango-aromasi.html Sat, 10 Nov 2018 13:01:48 +0000 Mango Aroması, Tropik bir meyve olan mango, tohumları kapalı şekilde olup yapısı etli olan bir meyvedir. Hindistan'da üretilen mango, tüm dünyada popülerleşmektedir. Soğuktan, dondan korunmalıdır.Sırasıyla; yeşil, sarı ve so Mango Aroması, Tropik bir meyve olan mango, tohumları kapalı şekilde olup yapısı etli olan bir meyvedir. Hindistan'da üretilen mango, tüm dünyada popülerleşmektedir. Soğuktan, dondan korunmalıdır.Sırasıyla; yeşil, sarı ve son olarak da kırmızı renk alır

Uzun bir ömrü olan mangonun, çiçek verme dönemindeki yaydığı enfes, aroması yüksek bir kokusu vardır. Sağlık için çok faydalı olması talebi de giderek arttırmaktadır. Mango şifa kaynağı bir meyvedir. Yüksek derecede C vitamini ve lif barındırır. Bağırsak sorunu olanlar için etkilidir, kabızlığı çözer. Aynı zamanda düzenli kullanıldığında, saçlarda ve ciltte parlama yarattığı gözlemlenmiştir. Eğer gözlerinizde kuruluk varsa her gün mango tüketimi ile bu sorunu çözebilirsiniz. Kansere karşı korur. Bağışıklığı arttırır. Yüksek tansiyonu düşürür ve kalp atışlarınız da ritmik sorunlar varsa düzenler. Zihni açıp hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Karaciğerdeki yağı temizler. Detoks etkisi vardır. Konsantrasyon sorunu olan öğrencilerin özellikle mango yiyerek konsantrasyonlarını arttırdığı görülmüştür. Yaşlanmayı geciktirir. Soğuk algınlığına karşı korur. Düzenli kullanıldığında bu etkilerin hepsi görülecektir.

Mango Aroması
Mango ve enfes aroması; sos, dondurma, konserve ve içecek yapımı gibi alanlarda fazlaca kullanılır. Özellikle mutfakta geniş bir yere sahiptir. Salatalar mezeler salçalara kullanımı çok güzel bir lezzet elde etmenizi sağlar. Mangonun tadının ve kokusunun gelmesini istediğiniz her alanda mango aromasını kullanabilirsiniz. Sıvı, çözülebilen tüm aktarlarda güvenli cam şişelerde bu aromalardan bulabilirsiniz. Eğer güne enerjik başlamak istiyorsanız günlük mango tüketimi çok faydalı olacaktır.

]]>
Aroma https://www.aroma.gen.tr/aroma.html Sat, 10 Nov 2018 22:52:19 +0000 Aroma,  genellikle aromalar tat vermek veya koku ya da bir çok besin gıdasına hem tat hem de kokularını kuvvetlendirmek veya değiştirmek için gıdalara eklenen bir üründür. Aroma kelimesi güzel koku anlamına gelmektedir. Aromalar Aroma,  genellikle aromalar tat vermek veya koku ya da bir çok besin gıdasına hem tat hem de kokularını kuvvetlendirmek veya değiştirmek için gıdalara eklenen bir üründür. Aroma kelimesi güzel koku anlamına gelmektedir. Aromalar yaklaşık olarak 1800 doğala özdeş ve 400'e yakında yapay çeşitleri mevcut olmaktadır. Çoğunlukla gıdalarda sıklıkla aroma desteği kullanılmaktadır. Genel olarak kimyacılar aromaların bileşenlerini izole edilmiş ya da aroma molekülü şeklinde adlandırmaktadır. Aromalar özellikle ilaç ve gıda sektöründe en son ürünlerdeki istenilmeyen kokuları ve tatları maskelemek amacı ile kullanmaktadırlar.

Aromalar, genellikle pek çok çeşitli olarak kimyasal molekül grubundan meydana gelmektedir. Mesela laktonlar, terpenler, eterler ve pirazinler kısacası diğerleri gibidir. Genellikle terpenler uçucu olan yağların karekteristik kokularından mesul olmaktadırlar. Laktonlar ise, şeftaliye esas kokuyu vermiş olan dekalaton gibi tıpkı meyvelerin kokusunu vermeleri ile bilinmektedirler. Pirazinler de genel olarak ısıtılmış gıdalardaki aroma bileşenleridir. 

Aroma
Aroma, çoğunlukla meyvelerin üretimleri ve hasat zamanları birbirinden oldukça farklı zamanlarda yapılmaktadır. Bunun için her mevsim meyve suyunun yapılması için meyveler hazır halde bulunmamaktadır. Meyve sularında genellikle çeşitli minerallerden oluşan "meyve özler" ve aromalar kullanılmaktadır. Özellikle meyve suyundaki oranlar  %5 ile %90 seviyelerinde olmaktadır. Bunun için bu su meyve suları konsantre olarak saklanmaktadır. Bu saklanan konsantre daha sonra meyve suyunun üretiminde kullanılmaktadır. Doğala özdeş aromalar örneğin çilek aroması kesinlikle çilekten yapılmamaktadır. Doğala özdeş aromalar sadece yoğurt üretiminde değil balıktan salama kadar aroma kullanılmaktadır. Aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek ve içeceklerde doğala özdeş aroma mutlaka kullanılmaktadır.
]]>
Acı Badem Aroması https://www.aroma.gen.tr/aci-badem-aromasi.html Sun, 11 Nov 2018 14:23:24 +0000 Acı badem aroması, acı badem tadı almak istediğiniz her yerde kullanılabilir. Aroma bildiğiniz gibi yiyeceklerde ve diğer sektörlerde tat ve koku vermesi amacıyla kullanılır. Acı badem aroması da yağ yoğun ortamda çözünebile Acı badem aroması, acı badem tadı almak istediğiniz her yerde kullanılabilir. Aroma bildiğiniz gibi yiyeceklerde ve diğer sektörlerde tat ve koku vermesi amacıyla kullanılır. Acı badem aroması da yağ yoğun ortamda çözünebilen sıvı ya da toz bir aromadır. Hem profesyonel kullanıma, hem de bireysel kullanıma uygun satışı bulunmaktadır. Evlerinizde bu aromayla oldukça lezzetli pastalar, kekler, kurabiyeler ve çeşitli tatlılar hazırlayabilirsiniz.

Acı badem aroması kullanım alanları
 • Çikolata üretiminde
 • Gofret, kek üretiminde
 • Sakızlarda
 • İçeceklerde, buzlu içeceklerde
 • Dondurmalarda
 • Şekerleme ve tatlılarda
 • Lokum imalatında
 • Pastacılık sektöründe
 • Mürekkep üretiminde
 • Matbaa sektöründe
 • Lastik tarzı kötü kokulu üretim yapan sektörlerde ise, kokunun güzelleştirilmesi amacıyla kullanılabilir.
Acı Badem Aroması
Acı badem aroması lezzet açısından ve koku açısından pek çok kullanım alanı bulan bir üründür. Bu aromanın kullanım miktarı ise, 1 kg ürünün içine 1 gram acı badem aroması kadardır. Aromanın verdiği güçlü etkiye göre, bu oranı azaltmak ya da arttırmak ta söz konusu olabilir. İhtiyacınıza uygun şekilde acı badem aroması çeşitli boyutlarda satışa sunulmuştur. Bazı üreticiler tek kullanımlık paketlerde de üretim yapmaktadır. Ancak taze acı badem aroması almaya özen göstermelisiniz. Evde yaptığınız tatlılarda, kurabiye ve keklerde kullandığınız 500 gram unun içine 6 damla acı badem aroması koymanız yeterli gelir.
]]>
Ayçiçek Aroması https://www.aroma.gen.tr/aycicek-aromasi.html Sun, 11 Nov 2018 18:17:52 +0000 Ayçiçek Aroması ;Ayçiçeği Türkiye'de önemli yağ bitkilerindendir.Genellikle yağ için yetiştirilir. Yoğun olarak marmara bölgesinde tarımı yapılır. Ayçiçeğinin üzerinde bulunan çekirdekler fabrikalarda işlem görerek sa Ayçiçek Aroması ;Ayçiçeği Türkiye'de önemli yağ bitkilerindendir.Genellikle yağ için yetiştirilir. Yoğun olarak marmara bölgesinde tarımı yapılır. Ayçiçeğinin üzerinde bulunan çekirdekler fabrikalarda işlem görerek satılır.

İlkbaharda ekilir. Soğuğa dayanıklı bir yapısı vardır ve kuraklıktanda etkilenen bir bitki değildir. Ayçiçeğinin yağının üretimi oldukça fazladır. Bunun yanında faydalarıda olan bir bitkidir. İçerisinde E vitamini bulundurur. Güneşi fazlaca aldığı için D vitamini oldukça fazladır. Ayçiçeği bir çok vitamin yönünden önceliklidir. Özellikle B vitaminleri ve K vitamini vardır. Ayçiçeğinde en dikkat çeken şey ise üstün protein deposu olmasıdır. Vücudun ihtiyacı olan önemli aminoasitleri barındırır. Sıklıkla yenmesi tavsiye edilir. Posalı bir besin olması sebebi ile kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklığı güçlendirerek, bedensel ve zihinsel enerjiyide arttırır. Ayçiçek AromasıAyçiçeğini çerez olarak tüketmek istemeyenler çöreklere, ekmeklere, kurabiyelere katarak bu besleyici üründen faydalanmış olur.Sapları yakacak olarak kullanılmakta olan ayçiçeği, hayvan yemi sektöründede oldukça kullanılmaktadır.Tabla kısmı kağıt yapımında kullanılabilmektedir. Ayçiçeği bitkisinin bölümlerine tek tek bakıldığında ayrı ayrı faydaları vardır. Mesela yaprağının ateş düşürücü etkisi vardır.

Ayçiçeği aroması, ayçiçeğinin fabrikada rafine edilme işlemlerinden sonra sıvı olarak elde edilir.Ayçiçeği tadının ve kokusunun istenildiği alanlarda kullanılabilir.Tercih edilen bir aromadır. Kullanıldığı bir çok alam sayısı vardır. Her gün tüketilmesi tavsiye edilir. Kolaylıkla bulabileceğiniz ayçiçeği ve aroması sizi daha sağlıklı ve zinde yapacaktır.

]]>
Kalamar Aroması https://www.aroma.gen.tr/kalamar-aromasi.html Sun, 11 Nov 2018 22:08:54 +0000 Kalamar aroması, tavada kızarmış çıtır kalamarların yanında harika oluyor. Kalamarın kendine özgü aroması ile birleştiğinde damaklarda eşsiz bir tat oluşturuyor. Bu aromaya tarator da deniyor. Taratora türk mutfakların Kalamar aroması, tavada kızarmış çıtır kalamarların yanında harika oluyor. Kalamarın kendine özgü aroması ile birleştiğinde damaklarda eşsiz bir tat oluşturuyor. Bu aromaya tarator da deniyor. Taratora türk mutfaklarında farklı çeşitleri bulunuyor. Rakı sofralarında genellikle oluyor. Kalamar aromasının farklı çeşitlerinde yoğurt ve mayonez de kullanılıyor. Kalamar, midye gibi tava deniz mahsullerinin yanında ya da çok güzel oluyor ve tek başına da servis edebileceğiniz tarator sos çok lezzetlidir. Çok sağlıklı bir aromadır. Vitamin, mineral ve protein içeriyor. 

Kalamar aromasının ( tarator) malzemeleri:
 • 2 dilim bayat ekmek içi,
 • 5 diş sarımsak,
 • Yarım çay bardağı ceviz içi,
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı,
 • 1 tatlı kaşığı sirke,
 • Biraz tuz,
 • 2 diş sarımsak,
Kalamar Aroması
Kalamar aromasının yapılışı:
Önce ceviz içlerini havana ekleyip iyice dövelim. Cevizlerin yağı çıkmaya başlayınca sarımsakları ve tuzu ilave edip dövmeye devam edelim. Kalamar aroması için kullanabileceğiniz uygun büyüklükte bir havanınız yok ise bu işlemi blendır yardımı ile de yapabilirsiniz. Sonra bayat ekmekleri soğuk su ile ıslatıp iyice sıkalım ve suyunu çıkaralım. Daha sonra havanın ya da blendırın içerisine ekmekleri de ilave edip dövmeye devam edelim. Son olarak da yağ ve sirkeyi ekleyelim. Tüm malzemeleri iyice karıştıralım ve aroma haline gelene kadar dövmeye devam edelim. Daha sonra servis tabağına alıp ceviz taneleri ile süsleyerek servis yapalım.

Afiyet olsun...
]]>
Kırmızı Elma Aroması https://www.aroma.gen.tr/kirmizi-elma-aromasi.html Mon, 12 Nov 2018 04:49:37 +0000 Kırmızı elma aroması, Elma familya olarak gülgillerden olan bir meyvedir. Eskiden alma denilen elmanın bu adı almasının sebebi, renginin kırmızı olmasındandır. Elma ilk defa kuzey Anadolu'da or Kırmızı elma aroması, Elma familya olarak gülgillerden olan bir meyvedir. Eskiden alma denilen elmanın bu adı almasının sebebi, renginin kırmızı olmasındandır. 

Elma ilk defa kuzey Anadolu'da ortaya çıkmıştır ve zamanla bütün dünyaya Asya'dan yayılmıştır. Yüksek besin değerine sahip elma, üzerinde yapılan yoğun çalışmalarla bine yakın çeşitte elde edilmiştir. Kokusunun aroması yüksektir. Kırmızı elmanın bir çok faydası vardır. Hemen hemen vücudun tamamına etki eder. Yüksek enerji vermekle birlikte kanı temizler. Diyetlerin aranan meyvesidir. Midede ki hazımsızlığı giderir. Cildi güzelleştirir ve canlandırır. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için uyumadan önce bir tane elma yemek rahat bir uyku sağlar. Elmayı ısırarak yemek daha faydalıdır. Diş temizliğini sağlar, bakterileri öldürür.Elmanın kabuğu soyulmadan yenmelidir. Soyulursa da çayı yapılarak içilmelidir. Çayına tarçında ekleyerek mükemmel bir tat elde edebilirsiniz. Elmanın en çok tüketilen tercihlerinden bir tanesi de elma sirkesi. Adeta şifa kaynağı olan sirke bir çok alanda kullanılır. Deri döküntüleri kaşıntıları, sivilce, romatizmal ağrılar, uykusuzluk, alerjik rahatsızlıklar gibi bir çok alanda kullanılır.

Kırmızı Elma Aroması
Kırmızı elma aroması sıvıdır. Seçilmiş ve olgunlaşmış elmalardan elde edilir. Soğuk pres yöntemi ile elde edilip, tamamen doğaldır. Aroması yüksek ve tatlıdır. Kokusu ferahlatıcı tadı çok lezzetlidir. Elma tadının ve kokusunun istenildiği her alanda kırmızı elma aroması rahatlıkla kullanılabilir. Bütün aktarlarda satılmaktadır. Sağlıklı ve formda kalmak için her gün tüketilmelidir.
]]>
Karides Aroması https://www.aroma.gen.tr/karides-aromasi.html Mon, 12 Nov 2018 14:27:36 +0000 Karides aroması, karides tadı olması istenen ürünlerde kullanılan bir aromadır. Kullanılan dozaj oranı aromanın gücü nispetinde azaltılabilir ya da arttırılabilir. Tavsiye edilen doz miktarı ise, 1 ton üründe 1 kg karides aro Karides aroması, karides tadı olması istenen ürünlerde kullanılan bir aromadır. Kullanılan dozaj oranı aromanın gücü nispetinde azaltılabilir ya da arttırılabilir. Tavsiye edilen doz miktarı ise, 1 ton üründe 1 kg karides aroması şeklindedir. Bu aroma toz ya da sıvı formda kullanılabilir. Karides aroması deniz ürünleri sınıfından olup, sıvı aromalar suda çözünebilen su bazlı aromalardan biridir. Aromaların raf ömrü genellikle 6 ay ile 12 ay arasındadır. Bu nedenle başarılı bir sonuç alınması aromanın taze olmasıyla alakalıdır. Toz aromaların gücünü muhafaza etmesi kuru bir ortamda saklanmalarına bağlıdır. Uygun koşullarda depolanırsa, son kullanma tarihine kadar tazeliklerini muhafaza edebilirler.

Aromaların kullanım amacı bir ürüne lezzet ve koku kazandırmak, tat ve kokunun güçlendirilmesi, istenmeyen koku ve lezzetin bastırılmasıdır. Karides aroması da bu amaçla kullanılır. Sıvı formdaki aroma yağ bazlıdır.

Karides Aroması
Karides aromasının kullanım alanları

Bu aromanın kullanım alanları oldukça fazladır. Sıcak içeceklerde, dondurma üretiminde, şekerlemelerin yapımında, tatlılarda, pastacılık sektöründe kullanılır. Bunların dışında ilaç sanayi, kozmetik sanayi, nargile ve tütün ürünlerinde de karides aromasının kullanıldığını görüyoruz. Gerek ürüne tat ve koku vermek amacıyla, gerekse üründeki istenmeyen tadın ve kokunun bastırılması amacıyla karides aroması kullanılabilir. Kötü kokuların bastırılması için, özellikle lastik, mürekkep ve plastik sektöründe kullanımı yaygındır. Gıda sanayinde karides aromasının kullanımı sıvı gıdalarda sıvı karides aroması, toz olanlarda toz karides aroması şeklinde olur. Bu özelliğin dışında besinlerin yağ bazlı olmasına, su bazlı olmasına, yağ ve su bazlı olmasına da bakılır. Bun göre yağda çözünen ya da suda çözünen aromalar kullanılır.
]]>
Zeytin Aroması https://www.aroma.gen.tr/zeytin-aromasi.html Tue, 13 Nov 2018 13:58:33 +0000 Zeytin Aroması Bilindiği gibi zeytin ve zeytin yağı son derece faydalı olan ve ülkemizde de özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi' nde yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Hem faydaları hem de lezzeti nedeniyle pek çok kiş Zeytin Aroması 
Bilindiği gibi zeytin ve zeytin yağı son derece faydalı olan ve ülkemizde de özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi' nde yaygın olarak bulunan bir ağaç türüdür. Hem faydaları hem de lezzeti nedeniyle pek çok kişi zeytin ve zeytin yağı tüketmektedir. Diğer yağlara oranla daha pahalı olması nedeniyle piyasa da pek çok dolandırıcılık da söz konusu olmaktadır. İçeriği araştırıldığında ise saf zeytin yağı bulmak neredeyse zordur. 
Maddi kısıtlılıkların da bir başka sorun teşkil etmesi dolaysıyla son zamanlarda zeytin aroması çok sık kullanılmaktadır. Zeytin aroması ise zeytin ve zeytin yağının tadını andıran aynı zamanda kokusuyla da benzerlik gösteren bir kimyasal sıvıdır. Pek çok bitkinin olduğu gibi zeytinin de aroması yapılmaktadır. Elbette lezzet olarak aynı olmasa da zeytin yağının yerini raflarda almaya başlamıştır. Özellikle büyük restarontlarda ve otellerde zeytin aroması sıkça kullanılır. Peki ne kadar sağlıklıdır derseniz, her şeyde olduğu gibi bunda da çok fazla hile ve kimyasal işin içine girdiği için tarladan toplanıp doğal yollarla masamıza gelen zeytin ve zeytin yağı kadar masum olmamakla beraber faydaları da azalmaktadır. 
Zeytin Aroması
Buna karşın zeytin yağlı yemeklerin tadını vermesi ve gerçekten zeytin yağı gibi kokması nedeniyle kullanılmaya devam edecektir. Bu nedenle güvenilir firmaları tercih etmeniz ve içeriğini mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Merdiven altı ürünler yerine sağlıklı ortamlarda üretilmiş olanı tercih etmenizi tavsiye ederiz. 
]]>
Mısır Aroması https://www.aroma.gen.tr/misir-aromasi.html Wed, 14 Nov 2018 12:44:30 +0000 Mısır aroması; Mısır iklimin nemli olduğu bölgelerde yetişen, bir senelik buğdaygillerden olan bir bitkidir. Erkek ve dişi organları vardır. Meyvesi koçanıdır. Püskülleri ise dişi çiçeğidir. Bir koçanın üzerinde 150 20 Mısır aroması; Mısır iklimin nemli olduğu bölgelerde yetişen, bir senelik buğdaygillerden olan bir bitkidir. Erkek ve dişi organları vardır. Meyvesi koçanıdır. Püskülleri ise dişi çiçeğidir. Bir koçanın üzerinde 150 200 arası mısır bulunabilir. Mısır Türrkiye de yetiştirilmesi açısından uygun bir besin olduğu için okdukça fazla yetiştirilmektedir. Gelişimini tamamlayan mısır koçanları toplanarak kurumaya bırakılır. Bundan mısır nişastası ve mısır yapı elde edilir. Püskülleride yaz başlarında toplanır, kurutulur. Aroması, nişastası yağı çok fazla ilgi gören ürünlerdir.Taneleri hayvan yemi olarak  satılmaktadır. Yine tanelerinden yapılan unda pastacılıkta oldukça tercih edilmektedir.

Mısırın sağlık açısından da birçok faydalı özelliği vardır. idrarı ve üreyi dışarı atar. Püsküllerinden çay yapmak zayıflatıcı etkiye sahiptir. Sakinleştirir romatizmal ağrılara iyi gelir. Anemisi olanların, göz sağlığı sorunlu olanların mısırı günlük tüketmesi çok yararlıdır. Cildinde döküntü kaşıntı olanların da mısır yağını tercih etmesi gerekir. Mısır aroması yağda çözünmesi kolay olan bir aromadır. Bütün aktarlarda mevcuttur. Mısır tadının ve ya kokusunun gelmesinin istendiği her alanda kullanılabilir. Mısır aromasını toz ve sıvı halde bulmak mümkündür. Genellikle cips sektöründe özellikle süt mısır aroması sıklıkla tercih edilir.

Mısır Aroması
Mısır, Türkiye de çok fazla alanda kullanılan ve gerekli olan bir besindir. hayvan yemin, kauçuk, kahvaltılık, şurup gibi fazlalıkla tercih edilen şeylerde mısır kullanımı yaygındır. Mısır aroması da mısırın kullanıldığı her alanda kullanılmakta ve rağbet görmektedir. Sağlığa faydalı bu besini sık sık tüketmeliyiz.
]]> Karamel Aroması https://www.aroma.gen.tr/karamel-aromasi.html Wed, 14 Nov 2018 19:57:54 +0000 Karamel aromasını pasta ve keklerinizin üstüne koyarak daha lezzetli ve gösterişli oluyor. Karamel aroması çok lezzetli ve sağlıklıdır. Kokusu ve tadıyla harikalar yaratıyor. Aroma çeşit Karamel aroması pasta ve keklerinizin üstüne koyarak daha lezzetli ve gösterişli oluyor. Karamel aroması çok lezzetli ve sağlıklıdır. Kokusu ve tadıyla harikalar yaratıyor. Aroma çeşitleri çoktur ama karamel aroması vaz geçilmez bir lezzettir. Kahvaltılarda kızarmış ekmeğin üzerine sürüpte yiyebilirsiniz. Karamel aromasını evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Çocuklarında çok severek yiyeceği tatlı bir aromadır. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Vitamin, minaral ve kalsiyum deposudur. Misafirlerinize de çayın yanında ikram edebilirsiniz.

Karamel aromasının malzemeleri:
 • 5 yemek kaşığı dolusu toz şeker,
 • 100 ml.kadar krema ( oda sıcaklığında olacak)
 • 1 yemek kaşığı dolusu tereyeğı (oda sıcaklığında olacak)
Karamel AromasıKaramel aromasının yapılışı:

Karamel aromasını yaparken ilk önce şekerimizi ufak bir çelik tencereye koyalım. Tencereyi elimizle biraz sallayalım. Bu şekilde şekerlerin tencereye eşit yayılmasını sağlıyoruz. Sonra tencereyi ocağa koyalım ve en yüksek ateşe alıp şekerlerin erimesini bekleyelim. Şekerimiz tencerenin kenarlarından doğru erimeye başladığında ocağımızın altını kısalım ve pişirmeye devam edelim. Sonra bütün şekerler en kısık  ateşte eriyince, tencereye tereyeğını ekleyelim. Tereyeğı erir erimez hemen kremeyı ekleyelim ve güzelce çırparak karıştıralım. Karamel aroması kıvamı alana kadar kısık ateşte pişirelim. Yaklaşık 5 dakika kadar daha kaynatalım ve karamel sosumuzu soğumaya bırakalım. Afiyet olsun...
]]>
Lavanta Aroması https://www.aroma.gen.tr/lavanta-aromasi.html Thu, 15 Nov 2018 05:07:59 +0000 Lavanta Aroması, Doğada doğal olarak bulunan her bitkinin insan hayatı ve sağlığı için önemi vardır. Özellikle bazı bitkilerin insan sağlığı için faydaları, tarih boyunca bu tür bitkileri oldukça değerli kılmıştı Lavanta Aroması, Doğada doğal olarak bulunan her bitkinin insan hayatı ve sağlığı için önemi vardır. Özellikle bazı bitkilerin insan sağlığı için faydaları, tarih boyunca bu tür bitkileri oldukça değerli kılmıştır. İşte lavanta aromasının ve bitkisinin da çeşitli alanlarda kullanılması insan sağlığı için önem taşımaktadır. Lavanta aroması, özellikle kendine has hoş kokusuyla farklı alanlarda kullanımıyla karşımıza çıkmaktadır. 

Bitkinin aromasının kullanım alanlarından önce biraz bitkinin kendisinden bahsedelim. Bu bitki, Türkiye'de bir tek Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Bitkinin yetişme alanı oldukça geniştir. Güzel kokulu bu bitkinin görünümü çalı gibidir. Lavanta bitkisinin çiçekleri kırmızı, mavi, mor renktedir ve başak görünümüne sahip çiçeklerden oluşur. Lavanta bitkisinin yetişebileceği bir yükseklik vardır ve bu yükseklik 1000-1800 metre arasındadır. Bu yükseklikte yetişen lavanta, genellikle süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. 

Karaciğer için oldukça önem taşımaktadır. Özellikle karaciğer yetmezliğinin tedavisinde bu bitkiden faydalanılmaktadır. Karaciğer yetmezliği tedavisinde uygulanan yöntem lavanta kürüdür. Lavantadan hazırlanan kür, zarar görmüş olan karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Lavanta bitkisinde afrodizyak etkisi meydana getiren etkin bir madde bulunmaktadır. Bu etki de, cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir. Lavantanın afrodizyak etkisinden faydalanmak için, yemeklere veya salatalara 1-2 çay kaşığı lavanta yağı damlatmak gerekir.

Lavanta Aroması

Lavanta bitkisinin, bir diğer özelliği ise yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisinin bulunmasıdır. Yatıştırıcı etki, kendini en iyi uykusuzluk halinde göstermektedir. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar için de lavanta çok etkilidir. Bu bitkinin sakinleştirici etkisi, kendine has kokusundan gelmektedir. Bu bitkinin, ağrıları giderici özelliği de vardır. Lavantanın doğrudan etki ettiği ağrı, baş ağrısıdır. Bunun dışında, diğer ağrı türlerinde de lavantanın ağrıyı azaltıcı özelliği vardır. Lavanta bitkisi, sindirim sistemi için de çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle de sindirim sisteminin en önemli parçalarından olan mide ve bağırsak hastalıklarında lavanta oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalara göre, günümüzde çok ciddi hastalıklar arasında yer alan Hepatit-B ve Hepatit-C gibi hastalıklara da lavantanın olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır. Siroz hastalığının başlangıcında da, lavantadan yararlanılmaktadır. Tedavi sürecinde, lavanta kürü kullanılır. Lavanta kürü ile kereviz kürünün de kullanılır. Bu yöntem siroz hastalığının başlangıcında tedavi için oldukça etkilidir. Saç dökülme sorunu yaşayanlar için de oldukça etkilidir. Saç dökülmesinde lavantanın, dökülmeyi durduğu araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. Bunların yanı sıra sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Özellikle merkezi sinir sistemi ve üst solunum sinir sistemi, üzerinde fark edilir derecede olumlu etkilerinin bulunduğu gözlemlenmiştir. Olumlu etki, sinirleri yatıştırma şeklinde sonuç verir. Bu bitki, cilt bakımı ve sağlığı alanında da etkilidir.

Güzel kokusu nedeniyle lavanta aroması, parfümeri ve kozmetik sanayinde de kullanılmaktadır. Bunların dışında, lavantanın insan sağlığına olan olumlu katkıları, bu bitkinin sağlık alanında oldukça sık kullanılmasına yol açmaktadır. Lavanta bitkisi, insan sağlığında çok büyük roller oynamaktadır. Bu bitkiyi sağlık alanında kullanmak için çeşitli yöntemler vardır. Lavanta aroması çay çeşitlerinde, kozmetik ürünlerinde, çeşitli kimyasal ilaçlarda koku olarak (sivrisinek kovucu ilaçlar, oda parfümleri) gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Lavanta aromalı çaylar bal katılarak tüketildiğinde, çoğu kişide baş ağrılarında azalma meydana geldiği gözlemlenmiştir. Diğer bir yöntem ise, aromasından ziyade direkt bitkinin, 100 gr. çiçeği 3 litre suda kaynatılır. Daha sonra lavanta süzülür ve elde edilen su, banyo yaparken kullanılır ve böylelikle cilt sağlığına olumlu etkilerde]]> Dereotu Aroması https://www.aroma.gen.tr/dereotu-aromasi.html Thu, 15 Nov 2018 12:13:54 +0000 Dereotu aroması, içinde dereotu lezzeti istenen ürünlerde kullanılan bir aromadır. Aromalar genellikle lezzet arttırma, kıvam verme amacıyla kullanım kolaylığı sunarlar. Besinlere katkı maddesi olarak ilave edilirler. Dereotu gü Dereotu aroması, içinde dereotu lezzeti istenen ürünlerde kullanılan bir aromadır. Aromalar genellikle lezzet arttırma, kıvam verme amacıyla kullanım kolaylığı sunarlar. Besinlere katkı maddesi olarak ilave edilirler. Dereotu güçlü aromasıyla rezene tadını andıran bir baharat türüdür. Genellikle diğer baharatların tadını bastıran bir özelliği vardır. Normalde tazesinde bile küçük bir ısırıkla tadını hemen yansıtır. Sıvı ya da toz halinde hazırlanan dereotu aroması ise, 1 kg üründe sadece 1 gram kullanılmak suretiyle yeterli gelir.


Dereotu geçmişten itibaren tadı ve kokusuyla insanların ilgisini çeken bir bitkidir. Dereotunu gerek taze olarak yemeklerde, gerekse yağını cilt bakımında kullanmışlardır. Özellikle deniz ürünleri ve balıklarla iyi bir uyum sağlamaktadır. Somon balığı ile sıkça kullanılır. Ayrıca patates, kabak, pilav, fasulye yumurta ve salata ile kullanımı yaygındır. Yoğurtla birlikte, ekşi krema, limon ile birlikte de iyi giden bir bitkidir.Dereotu Aroması Dereotu aroması da dereotunun kullanıldığı her yerde, dereotu lezzeti alınmak istenen her yerde kullanılabilir. Fakat dereotu aroması diğer baharatlar ile uyumlu olmaz. Çoğu yemekte her zaman kendine has lezzetini ön plana çıkarır. Ancak mide sorunlarına iyi gelmesi, iştah açması, yatıştırıcı etkisi, stres giderici etkisi, uyku verici özelliği ile tercih edilen bir baharat türüdür.

Dereotu aroması katkı maddeleri satan firmalardan temin edilebilir. Kullanım kolaylığı sağladığından, çoğu gıda üretici tarafından tercih edilir. Fakat fazla miktarda kullanımdan sakınılmalıdır. Besinlerin lezzetine kadar etki edebilir, çeşitli yan etkileri olabilir.
]]> Çam Sakızı Aroması https://www.aroma.gen.tr/cam-sakizi-aromasi.html Thu, 15 Nov 2018 13:19:38 +0000 Çam sakızı aroması, Çam sakızı yani reçine çok şifalı bir bitki olup bazı gıda ürünleri ve ilaç firmalarında kullanılmaktadır. Değişik çam ağıcı türlerinin gövdesi çizildiğinde ortaya çıkan bal kıvamında koyu s Çam sakızı aroması, Çam sakızı yani reçine çok şifalı bir bitki olup bazı gıda ürünleri ve ilaç firmalarında kullanılmaktadır. Değişik çam ağıcı türlerinin gövdesi çizildiğinde ortaya çıkan bal kıvamında koyu sarı veya mat yeşilimsi  renkte balsam kokulu acı lezzette bir sakızdır. Suda çözülmediği için zemin kaplamalarında ve inşaat sektöründe tercik ediliyor. İnsan vücuduna faydalı bir bitkidir. Solunum ve idrar yolları hastalıklarında etkili bir mikrop öldürücüdür. Romatizma ağrılarında da kullanıldığı belirtilmiştir. Çam sakızı toz haline getirilerek yaralarda serpilir ve tedavi etme özelliği vardır. Çam sakızını az miktarda evde yapmış olduğumuz sütlü tatlılarda kullandığımız taktirde müthiş bir çam sakızı aroması olur ve hem lezzetli hemde ferahlatıcı bir tatlı elde etmiş oluruz.

Solunum ve idrar yolları hastalıklarında yarım litre süte 15 gram çam sakızı konarak kaynatılıp günde 2 veya 3 bardak içilirse tedavi süreci daha kolay atlatılmış olur. Emin olun çam sakızının aroması size müthiş bir keyif ve ferahlık verecektir. Üstelik boğazları yumuşattığı gibi  balgam söktürücü özelliği de vardır idrar yollarındaki iltihabı veya ödem gibi bir rahatsızlık bulunuyor ise hazırladığınız çam sakızlı sütten içmenizde büyük yayar vardır.

Çam Sakızı Aroması
Akciğer rahatsızlıklarında nefes  borusu tahriplerinde 25 gram çam sakızı tozunu yarım kilo bal ile karıştırılır ve hafif ısıtıp macun kıvamını aldığında rahatsızlıklara şifa bulup çare olmaktadır. Çam sakızının bu şekilde tüketimi çok çok fazla alanda faydaları bulunmaktadır. Enfes çam sakızı aroması eşliğinde şifa bulmak mümkündür.

Çam sakızı aroması elde etmek için:  İki bardak su veya sütü küçük bir tencereye koyup ocağın altını yakın. 5-10 adet çam sakızını tel süzgeç içine koyun ve tencerenin ağzına koyup üstüne kapak kapatın.Tencerede kaynayan süt veya suyun buharı ile çam sakızının kokusu ve tadı alttaki malzemeye geçecektir. İstediğimiz kadar koku veya tat elde ettikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Elde ettiğimiz çam sakızı aroması ile ister puding ister farklı bir tatlıda kullanabilirsiniz. Bu işlem size oldukça zahmetli geliyor ise her hangi bir aktardan toz veya sıvı şeklinde çam sakızı aroması alabilirsiniz. Fakat bu tür aromalar mutlaka kimyasal bir işlemden geçmiştir unutmayın. Çam sakızı aromalı çikolata eşliğinde keyifli kahveler ve bol şifalar diliyorum.

]]>
Frambuaz Aroması https://www.aroma.gen.tr/frambuaz-aromasi.html Thu, 15 Nov 2018 20:09:17 +0000 Frambuaz AromasıAroma, bir yiyeceğe içeceğe tat veya koku veren, o yiyeceğin ya da içeceğin tadını veya kokusunu güçlendiren, bazı durumlarda da istenmeyen kokuların bastırılmasını sağlayan maddelerdir. Bir çok Frambuaz Aroması
Aroma, bir yiyeceğe içeceğe tat veya koku veren, o yiyeceğin ya da içeceğin tadını veya kokusunu güçlendiren, bazı durumlarda da istenmeyen kokuların bastırılmasını sağlayan maddelerdir. Bir çok alanda yaygın olarak aromalar kullanılmaktadır. Frambuaz aroması da bu aromalardan bir tanesidir. Frambuazın diğer ismi ahududur. Çoğu insan tarafından sevilerek tüketilen bu meyvenin hem kokusu hem tadı bu nedenle hemen hemen her türlü sanayi alanında çokça kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bazıları şunlardır:Frambuaz Aroması Dondurma, lokum ,ahududu aromalı pastalar, kurabiye, şekerleme, meyve suyu, asitli içecekler, gofret, sakız, muhallebi, puding, krema, sütlü tatlılar, çikolata gibi gıda sektöründe, şampuan, duş jeli, sabun, ruj, dudak balmı, parfüm, el kremi, vücut losyonu, vücut kremleri gibi ürünler için kozmetik sektöründe, bunların dışında da ilaç sektöründe koku ve tatlandırma amacıyla kullanılmaktadır. Bir de bazı sanayi dallarında kötü kokuyu baskılamak, yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. 
]]>
Kiraz Aroması https://www.aroma.gen.tr/kiraz-aromasi.html Fri, 16 Nov 2018 15:19:41 +0000 Kiraz Aroması, Aroma, bir yiyeceğe veya  içeceğe tat ya da koku vermek, yiyeceğin veya içeceğin kokusunu güçlendirmek, bazı durumlarda da kötü kokuları yok etmek, baskılamak amacıyla kullanılan maddelerdir. Bir çok alanda aro Kiraz Aroması, Aroma, bir yiyeceğe veya  içeceğe tat ya da koku vermek, yiyeceğin veya içeceğin kokusunu güçlendirmek, bazı durumlarda da kötü kokuları yok etmek, baskılamak amacıyla kullanılan maddelerdir. Bir çok alanda aromalar kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kiraz aromasıdır. Yaz günlerinin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz insanlar tarafından kokusu ve tadı beğenilen bir meyvedir. Bu da aroma olarak yaygın bir şekilde kullanılmasına zemin hazırlamaktadır.
Kiraz Aroması
Kiraz aroması sıvı bazlı bir aroma çeşididir. Suda iyi çözünür. Kullanımı oranı 1000'de 1 şeklindedir. Yani 1000 gram hammadeye 1 gram kiraz aroması eklenmelidir.  Kiraz aroması sıkça kullanılmaktadır. Bu kullanım alanları şunlardır: Gofret, çikolata, sakız, şekerleme, muhallebi, bisküvi kreması, puding, krema, aromalı içecekler, aromalı tatlılar, asitli içecekler, lokum, pasta kreması, jöleler olmak üzere gıda sektöründe, ruj, duş jeli, şampuan, dudak balmı, vücut kremi, vücut losyonu, parfüm, deodorant, el kremi, yüz kremi yapımı olmak üzere kozmetik sanayinde ve koku ve tat verici olarak ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Bir de kötü kokuları baskılamak ve yok etmek amacıyla çeşitli sanayi dallarında kullanılmaktadır. ]]>
Muz Aroması https://www.aroma.gen.tr/muz-aromasi.html Fri, 16 Nov 2018 17:48:02 +0000 Muz aroması, gıda sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır çocukların ve yetişkinlerin severek tükettiği bir besin olan muz hem tadı hemde kokusu ile insana fazlasıyla keyif vermektedir. Muz araması Sakızlarda meyveli Muz aroması, gıda sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır çocukların ve yetişkinlerin severek tükettiği bir besin olan muz hem tadı hemde kokusu ile insana fazlasıyla keyif vermektedir. Muz araması Sakızlarda meyveli içeceklerde, yaş ve kuru pasta çeşitlerinde, sert ve yumuşak şekerlemelerde, dondurma çeşitlerinde kullanılmaktadır. Evde yapacağınız herhangi bir pasta çeşidinde kullanmak için hazır muz aroması tercih etmek yerine bizzat muzun kendisini veya muzlu sütleri kullanmanızda yarar vardır. Zira hazır aldığımız toz veya sıvı muz aromaların da mutlaka kimyasal bir bileşim bulunmaktadır. Evde muzun kendisi,  muzlu süt veya muzlu pudingler kullanarak dilediğiniz pastayı yapabilirsiniz. nasıl mı 

Örnek olarak muz aromalı kek mi yapacaksınız Hazırladığınız büyün kek malzemelerin içine sade süt yerine muzlu süt kullanabilirsiniz. Tercihen hazır muz aroması da kullanabilirsiniz fakat ben tavsiye etmiyorum. 

Muz Aroması
Çocuklarınız yoğurt yemiyor mu içerisine  çocuğunuz veya bebeğinizin yaşına göre muz ilave edip yedirebilirsiniz mis gibi muz aromalı yoğurt olur. Muz kararıyor ve görüntüsü hoş gözükmüyor diyor iseniz ezdiğiniz veya blender da çektiğiniz muza iki damla limon sıkabilirsiniz. Limon muzun kararmadan muz aroması elde etmenizi sağlayacaktır.

Muz aromalı yaş pastamı yapmak istiyorsunuz eğer kekini evde yapacaksınız bildiğiniz pandispanya kekine muzlu süt ekleyip yapabilirsiniz. Pastanın kremasına ise bir veya iki adet muzu blender da çekip içine iki damla limon  ve bir yemek kaşığı pudra şekeri koyup krema da kullanabilirsiniz. Bu işlem size uzun ve yorucu geliyor ise muzlu puding kullanarak  enfes muz aromalı kekler veya pastalar yapabilirsiniz.
]]>
Goji Berry Aroması https://www.aroma.gen.tr/goji-berry-aromasi.html Fri, 16 Nov 2018 20:12:06 +0000 Goji berry aroması, Dünyada goji berry diye adlandırılan, Türkiyede henüz pek fazla ilgi görmeyen ve tanınmayan, diğer bir adı kurt üzümü olan bu meyve, tüm meyveler arasında seçkin bir yere sahiptir. Aroması çok yüksektir. Goji berry aroması, Dünyada goji berry diye adlandırılan, Türkiyede henüz pek fazla ilgi görmeyen ve tanınmayan, diğer bir adı kurt üzümü olan bu meyve, tüm meyveler arasında seçkin bir yere sahiptir. Aroması çok yüksektir.

Çok özel bir meyve olan goji berry asya bölgesindeki en yüksek dağlarda yetişiyor. Anavatanı Tibettir. Çinlilerin yüzyıllar önce keşfedip tıp biliminde kullandıkları bu meyve tam bir antioksidan ve şifa kaynağı. Kirazı anımsatan bu meyve sulu bir yapıya sahip ve lezzet olarak çok tatlıdır. Meyvenin bütün bölümlerinin ayrı bir faydası vardır. Yapraklarından yapılan çay mükemmel lezzetli ve aromalıdır. İçerisinde yüksek miktarda vitamin bulunduran goji berry günlük tüketmek adeta vücudu yeniler.

Goji Berry Aroması
Goji berry; kuru, taze, çay ve goji berry suyu olarak tüketilmektedir.Kullanıldığı alan sayısı da oldukça fazladır. İlaç, kozmetik, dondurma, pastacılık gibi alanlarda kullanılmaktadır. Goji berry aroması, tadının ve kokusunun istenildiği her alanda kullanılabilir. Goji berrynin posasından yapılan harika aromatik kokusuyla kozmetik alanındaki kremi oldukça ilgi görmektedir. Goji berry aromasıyla yapılan lokum ve şekerlemelerde yine dikkat çeken alanlardan birisidir. Goji berry aromasını satın alabilir evde de çayınıza besinlerinize ekleyebilirsiniz.

Bütün vücudunuzun sağlıklı kalmasını sağlayacak, kanınızı yenileyip aynı zamanda yağ yakıcı ve zayıflatıcı etkisi olan bu goji berry meyvesini veya cam şişelerde satışa sunulan harika goji berry aromasını, bütün aktarlarda bulabilirsiniz.
]]>
Ketçap Aroması https://www.aroma.gen.tr/ketcap-aromasi.html Sat, 17 Nov 2018 10:00:22 +0000 Ketçap Aroması: Ketçap, domates, şeker ve baharatlar ile yapılan bir sos olup, olgun ve kırmızı renkli domates ve domates suyu, domates püresi veya domates salçası, domates konservesi, gibi domates içeren ürünlere gerekli tekno Ketçap Aroması: Ketçap, domates, şeker ve baharatlar ile yapılan bir sos olup, olgun ve kırmızı renkli domates ve domates suyu, domates püresi veya domates salçası, domates konservesi, gibi domates içeren ürünlere gerekli teknolojik işlemler uygulanıp, içerisine katkı maddeleri ile aroma veren yenilebilir doğal maddeler katılarak tekniğine uygun olarak hazırlanmış bir üründür. Kısaca, salça, şeker (glikoz şurubu), sirke, tuz, nişasta ve koruyucuların pastörize edilmesiyle elde edilen bir gıdadır. Günümüzde ketçap tamamen domatesten yapılmış bir sos olarak tanınmakla beraber,  ketçap, asırlar boyu yemeğe tat vererek  iştah açan, değişik yiyeceklerden hazırlanmış bir sos olarak bilinmekte idi. İlk olarak milattan önce 300 yıllarında Romalılar tarafından hazırlanmış olan, ezme veya püre şeklinde yapılan  bu sos yağ, sirke, biber ve kurutulmuş küçük balıklardan hazırlanarak, balık ve tavuk yemeklerine lezzetlerini arttırmak için konulmuştur. 1700’lerin sonunda, domates  ketçabın içerisindeki yerini  bir bileşen olarak girmiş ve günümüze kadar gelişinde ketçabın ana bileşeni olarak yerini korumuştur.  

Ketçap Aroması
Ketçap Aroması: Tuzlu gurubundaki aromalar sınıfından olan ketçap aroması toz aromalardan dır. Ketçap aroması;  ketçap üretiminde ve catering, restoran, otel gibi yemek üreten işletmelerde kullanılmaktadır. Sos ve salatalarda ketçap, tadını ve kokusunu güçlendirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca donmuş hazır gıda üretiminde kullanılır. Bunların yanı sıra ketçap kokusu ve tadının istendiği birçok gıda alanında da kullanımı mevcuttur. Baharat ve baharat ekstratları, toz Glikoz, nişasta, tuz, msg, gam karışımı ile elde edilmektedir. 

Ketçap Aroması (pudra) Dozaj: %1 ile başlanıp % 3'e kadar kullanılabilmektedir. (istenilen aroma oranına göre)
Kullanım Şekli: Ürünün üzerine toz veya püskürtme yöntemi ile kullanılır.
Kullanımı: Kuru yemiş sektöründe ve  cips, çerez sektöründe kullanımı yaygındır.
Patates cipsi, mısır cipsi, otel ürünleri, kaplanmış ürünler,, soslar, et ürünü işletmeciliği, hazır yemek( catering ) ve, Ketçap aromalı ürün istenen diğer alanlarda kullanılmaktadır.
]]>
Kuşburnu Aroması https://www.aroma.gen.tr/kusburnu-aromasi.html Sat, 17 Nov 2018 10:22:59 +0000 Kuşburnu Aroması, Gülgiller familyasından olan kuşburnu, boyu 3 - 4 m ye kadar uzaya bilen  olan bir bitki türüdür. Kuşburnu çekirdeklerinden elde edilen arma yağı, kozmetik sektöründe kırışıklıkları ve erken yaşlanma be Kuşburnu Aroması, Gülgiller familyasından olan kuşburnu, boyu 3 - 4 m ye kadar uzaya bilen  olan bir bitki türüdür. Kuşburnu çekirdeklerinden elde edilen arma yağı, kozmetik sektöründe kırışıklıkları ve erken yaşlanma belirtilerini azaltmak için kullanılmaktadır. Kuşburnu aroması yağ olarak ta kullanılmaktadır.

Kullanım şekli: 20 kg bitmiş ürün için 20 gr aroma kullanılması önerilmektedir. Ardından bitiminde, üründe dozaj arttırılıp veya azaltılabilmektedir.

Kullanım Alanları: Sıcak içecekler, dondurma, aromalı gazlı içecekler, sakız, pastacılık, şekerleme, tatlı, lokum, tütün, nargile, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır 

Kuşburnu Aroması
Kuşburnu aroması yağı faydaları: Cilt koruyucu, yaşlanmayı geciktirici, kırışıklıkları önleyici (özellik ile göz ve ağız çevresi kırışıklıkları ), sert hava iklimlerinden koruyucu ve hücre yenileyici etkisi vardır.

Güzellik için kullanım şekli: Yağlı ciltlerde, uygulamadan sonra 15-20 dakika bekletip ardından durulanmalıdır. Kuşburnu Aroması yağı da, kuru ve normal ciltlerde isteğe bağlı olarak, durulamadan bekletilir. Yüz için günde bir kez kullanılması tavsiye edilmektedir. El, yüz ve vücut için kullanıma uygun bulunmaktadır. Makyaj öncesi uygulandığı zaman, hem makyajın kalıcılığını arttırmakta hem de cilde güzel bir parlaklık kazandıra bilmektedir. Aynı zamanda aroma terapi ve masaj seanslarında da kullanılmaktadır.
]]>
Üzüm Aroması https://www.aroma.gen.tr/uzum-aromasi.html Sun, 18 Nov 2018 02:36:41 +0000 Üzüm AromasıÜzüm, bilinen en eski meyvelerden biridir. Yaklaşık on beş bin kadar çeşidi bulunmaktadır. Çok sık olarak kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği ile u Üzüm Aroması

Üzüm, bilinen en eski meyvelerden biridir. Yaklaşık on beş bin kadar çeşidi bulunmaktadır. Çok sık olarak kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği ile uğraşılmaktadır. Yetiştiriciliğinin yapıldığı yerler; Trakya, Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi' dir. Bu kadar yaygın yetiştirilmesine paralel olarak kullanım alanları da oldukça fazladır. Bu kullanım alanlarından biri de gıda sektörüdür. Üzüm aroması, birçok yemeğin, pastanın ve tatlının içinde kullanılabilmektedir.

Üzüm Aroması
Üzüm aroması için gerekli malzeme listesi:

 • 3 salkım üzüm
 • 1 çay bardağı şeker
 • 2 su bardağı su

Üzüm aromasının hazırlanış şekli:

İlk olarak üzümler bir güzel yıkanır. Salkımlarından tek tek ayıklanır. Ayıklanan üzümlerin kabukları soyulur. Daha sonra blender ile çekilir. Çekilen üzümler tencereye koyulur. Üzerine şeker ve su eklenir. Kaynayıncaya kadar karıştırılır. Üzüm aroması hazırdır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

]]>
Bergamot Aroması https://www.aroma.gen.tr/bergamot-aromasi.html Mon, 19 Nov 2018 02:35:50 +0000 Bergamot aromasıBergamot otu, sedefotugiller  ailesinin bir türüdür. Bergamot bitkisinden çıkarılan esans, yeşil ve sarı tonlarındadır. Bergamot meyvesinin kabuklarından, bergamot esansı elde edilir. Bu esanst Bergamot aroması

Bergamot otu, sedefotugiller  ailesinin bir türüdür. Bergamot bitkisinden çıkarılan esans, yeşil ve sarı tonlarındadır. Bergamot meyvesinin kabuklarından, bergamot esansı elde edilir. Bu esansta özellikle, bergamot aromalı çay yapımında kullanılır. Bergamot aroması, çaylara ve esanslara çok hoş bir koku verir. Bergamot aroması, bazı ilaçlarda da kullanılmaktadır. Rahatlatıcı etkisiyle, depresyonda oldukça fayda sağlar. Mikropları yok etmede, etkilidir ve uyku düzenini sağlar. Böbreklerin çalışmasın da, etkilidir.

Bergamot aroması çoğunlukla ilaçlarda, çaylarda ve kozmetik ürünlerinde farklı koku ve tat vermek maksadıyla kullanılır. Bergamot meyvesinin kabuklarından, reçelde yapılabilir. Bu bitki, insanlar için gerçekten bulunmaz bir nimettir. Bergamot meyvesinden elde edilen, bergamot aromasının dengeleyici ve canlandırıcı etkisi oldukça fazladır. Uyku problemi çekenlerde, uyku düzenini sağlayacaktır. Kolonya üretiminde de, kullanılmaktadır. Alkole bir miktar bergamot aroması ekleyerek, kolonya elde edilebilir. Ayrıca egzama tedavisinde de etkilidir. Antiseptik özelliğe sahip, bir aromadır.

Bergamot Aroması

Bergamot aromasını, günlük hayatta da bir çok alanda kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı, sinek ısırıkları, yağlı ciltler ve sivilceler bu durumlardan bazılarıdır.  Buhar yolu ve banyo suyunda kullanarak, ferahlatıcı özelliği sayesinde, sistit ve vajinal kaşıntılar da etkili olur. Bergamot aroması, foto toksik özelliğe sahip olması sebebiyle, kullandıktan sonra güneşe çıkmak, yoğunlaştırılmış olarak cilde uygulamak doğru olmaz. Aksi halde, ciltte yanıklara sebep olabilir. Bağışıklık sistemini güçlenmesinde,rol oynar. İştah arttırıcı ve safra söktürücüdür. Bergamot aromasını, dahilen kullanmak isterseniz, bir fincan suya 1-2 damla damlatıp günde 2 kez kullanabilirsiniz. Eğer haricen kullanacaksanız, masaj yaparak yorgunluk ve stresinizi azaltabilirsiniz.

]]>
Kahve Aroması https://www.aroma.gen.tr/kahve-aromasi.html Mon, 19 Nov 2018 05:09:01 +0000 Kahve Aroması; Kahve, kökboyasıgiller familyasından Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyvesinin çekirdeğinin kavrularak öğütüldükten sonra su ve ya süte katılarak tüketildiği bir içecektir. Kahve Aroması; Kahve, kökboyasıgiller familyasından Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyvesinin çekirdeğinin kavrularak öğütüldükten sonra su ve ya süte katılarak tüketildiği bir içecektir.

Aroma bir kahvenin en önemli ögesidir. Kahve aroması, kahvenin çekirdeklerinin kavurulması ile ortaya çıkar. Her kahvenin farklı bir aroması vardır. Bu aromalar ; meyvemsi, ekşi, acı, karamelli,kavrulmuş, tahıllı gibi çeşitlerdedir. Bu aromalar insanları sakinleştiren rahatlatan özelliktedir.

Kahve aromaları; ev ve cafe tüketimi olmak üzere iki çeşittir.  Evde yaparken bitter ve ya sütlü çikolata, esmer şeker ve doğal baharatlarla kahvelerimizi istediğimiz şekilde aromalandırabiliriz. Cafe tüketimi tercih ettiğimizde, beyaz çikolata sosu, şuruplar ve soslarla kahveler aromalandırılabilir. Evde bulunan zencefil, damla sakızı, tarçın gibi tercih edeceğiniz ürünlerle tatlandırma yapılabilir. Kahve aromalandırma işleminde kahve aromaları  demleme tekniği uygulanarak sınıflandırma yapılabilir. Türk kahvesi için bitter çikolata benmari usulü eritilerek kullanılabilir.

Kahve aromasının en büyük düşmanları ; ısı ,sıcaklık ve oksijendir. Bu nedenle kahve kutusunun sıkıca kapatılması önemlidir. Öğütülmüş kahve oda sıcaklığından iki gün içerisinde aromasını kaybeder, bu yüzden buzdolabında saklanması aromasının ömrünü uzatmak için daha iyi bir seçenektir. Bu şekilde kahve üç dört hafta aromasını koruyabilir.

Kahve Aroması

Birde kahvenin bilinmeyen bir çok faydasından bahsetmek gerekir. Sağlığa bir çok faydası vardır. Zayıflamaya yardımcıdır. İçindeki kafein sayesinde metebolizma hızlanır ve kalori yakar. Alzheimer hastalı ve nörolojik başka hastalıkların önüne geçer korunmaya yardımcı olur. Karaciğeri korur, karaciğer kanserini önler. Kahve içenlerin parkinson hastalığına yakalanmadığı gözlemlenmiştir. Beyin fonksiyonlarını arttırır. Zinde tutar.

Kahveyi tüketmek her şekilde faydalıdır. Kahve aromaları ile tatlandırmak ise ferahlatacak ve sakinleştirecektir.

]]>
Karpuz Aroması https://www.aroma.gen.tr/karpuz-aromasi.html Mon, 19 Nov 2018 17:57:47 +0000 Karpuz Aroması; Karpuz aroması özellikleri, karpuz aroması su yoğun ortamlarda çözünebilen sıvı olan bir aromadır. Karpuz aroması kullanım yerleri ise, karpuz aroması, çikolata, kek, gofret, sakız, aromalı içece Karpuz Aroması; Karpuz aroması özellikleri, karpuz aroması su yoğun ortamlarda çözünebilen sıvı olan bir aromadır. Karpuz aroması kullanım yerleri ise, karpuz aroması, çikolata, kek, gofret, sakız, aromalı içecek, buzlu içecek, mey buz, dondurma, şekerleme, tatlılar, lokum, pastacılık şeklindeki birden fazla gıda imalatında ve ilaç, kozmetik, tütün, nargile şeklindeki sektörlerde kullanılır. Bununla birlikte matbaa, mürekkep, plastik, lastik şeklindeki kötü olan kokuların yer aldığı sektörlerin ürünlerinde koku güzelleştirmede kullanılır. 

Karpuz Aroması

Bunlarla beraber karpuz kokusu ve tadının istendiği birden fazla yerde kullanımı bulunmaktadır. Karpuz aroması kullanım miktarı ise, karpuz aromasının kullanım miktarı, ortalama olarak 1 kilo gram mamulün içine 1 gram kadar kullanılır. Yani binde biri kadar. Karpuz aromasının Temin edilmesi ise, çeşitli internet sitelerinden ve karpuz aroması bulunan mağazalar arcılığı ile temin edilebilir.

]]>
Biberiye Aroması https://www.aroma.gen.tr/biberiye-aromasi.html Mon, 19 Nov 2018 23:49:03 +0000 Biberiye aroması, kullanıldığı ürünlerde doğal biberiye lezzetini yansıtan, oldukça ekonomik bir üründür. Kullanımı oldukça kolay ve istendiği gibi doz ayarı yapılabilir. Biberiye normalde taze olarak balık ve et yemeklerin Biberiye aroması, kullanıldığı ürünlerde doğal biberiye lezzetini yansıtan, oldukça ekonomik bir üründür. Kullanımı oldukça kolay ve istendiği gibi doz ayarı yapılabilir. Biberiye normalde taze olarak balık ve et yemeklerinde sıkça tercih edilen, salata ve soslarda da kullanılan hoş bir baharattır. Yiyeceklerin hem lezzetini arttırır, hem de sağlığa oldukça yararlı olur. Yılın her dönemi yetişebilen, nane ile aynı familyadan olan bir baharattır. Özellikle sindirim sisteminin çalışması ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Biberiye aroması kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilen bir üründür. İster toz halinde, ister sıvı halde kullanıma sunulmuştur.

Biberiye aroması nerelerde kullanılır

Toz ve yağda çözünen sıvı biberiye aromasının kullanım alanları oldukça geniştir. Normal olarak 2 gram toz biberiye aroması 1 kg ürün için yeterlidir. Sıvı biberiye aroması ise, 1 gram aroma 1 kg ürün için kullanılabilir. İçinde biberiye lezzeti istenen her türlü yiyecekte kullanımı uygundur. Gerekirse önerilen aroma miktarı belirli oranda azaltılabilir ya da arttırılabilir. Biberiye aromasının en fazla kullanıldığı besinler ise;
 • Şalgam üretimi
 • Cips üretimi
 • Salça ve ketçap yapımı
 • Değişik soslar
 • Kuru yemişlerde
 • Sosis, salam ve sucuk üretiminde
Biberiye Aroması
Biberiye kendisine has oldukça güçlü ve aromatik bir lezzete sahiptir. Genellikle tüketiminde fazla sorunla karşılaşılmaz. Uzmanlar tarafından güvenilir bitkiler arasında kabul edilir. Fakat bitkinin kendisi ya da biberiye aroması fazla tüketilirse yan etkileri ortaya çıkabilir. Bunun yanında hamilelikte ve emzirme döneminde tavsiye edilmemektedir. Ayrıca hiper tansiyon ve sara hastaları içinde danışarak kullanılması gereken bir üründür.
]]>
Fesleğen Aroması https://www.aroma.gen.tr/feslegen-aromasi.html Tue, 20 Nov 2018 23:20:15 +0000 Fesleğen Aroması; Fesleğen aromasının özellikleri, fesleğen aroması kullanıldığı gıdalara zengin olan ve doğal bir tat verir. Yağın yoğun olduğu yerlerde çözünen sıvı ise doğal baharat aromasıdır. Fesle Fesleğen Aroması; Fesleğen aromasının özellikleri, fesleğen aroması kullanıldığı gıdalara zengin olan ve doğal bir tat verir. Yağın yoğun olduğu yerlerde çözünen sıvı ise doğal baharat aromasıdır. Fesleğen aroması kullanım yerleri ise, doğal baharat aromaları çoğunlukla baharatlı olan gıdaların bütününde kullanılabilir. Örnek olarak, sos, salça, ketçap, cips, kuru yemiş, sucuk, salam, sosis, salata, köfte, şalgam gibi. Bu tadı ve kokuyu alınmak istenilen bütün gıdalarda kullanılabilir.

Fesleğen Aroması

Dondurulmuş hazır olan gıdalarda, et ürünleri, baharat imalatı, yemek fabrikaları, otel, restaurant, organizasyon şirketleri şeklindeki gıdanın yer aldığı bütün yerlerde kullanılmaktadır. Doğal fesleğen aroması kullanım miktarı ise, doğal fesleğen aromasının kullanım miktarı ise, ortalama olarak 1 kilo gram mamülün içerisine 1 gram ile 5 gram kadardır. Yani binde bir, binde beş kadardır. Doğal fesleğen aromasının tedarik edilmesi ise, çeşitli internet sitelerinden ve fesleğen aroması satan yerlerden tedarik edilebilir.

]]>
Soğan Aroması https://www.aroma.gen.tr/sogan-aromasi.html Wed, 21 Nov 2018 16:01:13 +0000 Soğan aroması, mutfaklarda neredeyse her yemeğin içine lezzet katmak amacıyla kullanılan soğan, tıpkı sarımsak gibi keskin bir kokuya sahiptir. Günümüzde kurutma sanayinde yaygın bir şekilde hazırlanarak hazır gı Soğan aroması, mutfaklarda neredeyse her yemeğin içine lezzet katmak amacıyla kullanılan soğan, tıpkı sarımsak gibi keskin bir kokuya sahiptir. Günümüzde kurutma sanayinde yaygın bir şekilde hazırlanarak hazır gıdalarda aroma olarak kullanılmaktadır. Sağlık adına da inanılmaz faydalı olan soğan, hayati risk taşıyan hastalıklara yakalanma olasılığını içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde azaltır. İltihap başta olmak üzere daha pek çok hastalığa karşı yaygın bir şekilde alternatif olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde kükürt, demir, tiamin, B ve C vitaminleri barındırmaktadır. İçeriğinde barındırdığı asitler sayesinde mide ve bağırsaklarda oluşan iltihabı önleyici etkisi bulunmaktadır. Yaz kış fark etmeksizin yılın her anında rahatlıkla bulunabilen bir sebze olduğu için devamlı tüketimi mümkündür.

Soğan aroması, toz versiyonu ile cips, salça, ketçap, kuruyemiş, et ürünleri gibi birçok ürün içinde kullanılmaktadır. Ayrıca soğan kokusunun bulunması istenilen her türlü gıda içerisinde kullanılabilecek bir aroma türüdür. Soğan aroması 1 kg ürün için 2 gr kullanılmalıdır. Ancak isteğe göre kullanım oranı arttırılabilir ya da azaltılabilir. Soğan aroması evde kolaylıkla hazırlanabilecek bir üründür.

Soğan Aroması Evde Nasıl Yapılır

4-5 tane orta büyüklükte kuru soğanın kabukları soyulur. Soyulan soğanlar yarım halka şeklinde çok ince olmak kaydı ile doğranır. Ardında bir süzgece alınır ve üzerine ince bir tülbent örtülür. Tülbent her ıslandığında değiştirilir. Soğan yapı olarak oldukça sulu bir sebze olduğu için çok fazla su bırakır ve kuruma süresi oldukça geçtir. Soğanın eğer açık havada kurutulması mümkün değilse fırın kabına yağlı kağıt serilir ve halka şeklinde doğranan soğanlar üst üste gelmeyecek şekilde fırın kabına dizilir. Fırın 100 derecede ısıtılarak soğanlar fırına verilir. Fırın yüksek derecede ısıtılırsa soğanlar kurumak yerine hızlı bir şekilde yanar. Fırına atılan soğanlar tamamen kuruyana kadar fırınlanır. Tam olarak kuruduktan sonra oda sıcaklığında yarım saat kadar bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca mutfak robotuna alınarak toz haline gelene kadar çekilir. Toz haline gelen soğanlar bir tepsiye yayılarak 1 gün boyunca dışarıda bekletilir. Ara ara karıştırılır. Ardından cam bir kavanoza koyularak, güneş almayan serin bir ortamda muhafaza edilir. İçine bir miktar deniz tuzu atılarak karıştırılabilir.

Soğan Aroması

Soğan Aroması Faydaları

Soğan bilindiği gibi sağlık açısından etkili olan sebzelerden biridir. Soğanın tozu da sağlık açısından oldukça faydalıdır. İçeriğinde C vitamini emilimi için yararlı olan kimyasallar barındırır. Kan şekerini düzenleyici etkisi olan krom bakımından zengin içeriğe sahiptir. Soğan aromasını düzenli olarak kullanmak iltihabı önler, enfeksiyon hastalıklarına karşı mücadele kabiliyetini arttırır. Soğanın çiğ olarak tüketmek bazı sağlık sorunlarına yol açabileceği için toz şeklinde yani aromasını kullanmak faydalı olur.

Soğan aroması, lif bakımından zengin içeriğe sahiptir. Lif sağlık için oldukça faydalı elementlerden biridir. Lif bakımından zengin gıdalar ile beslenmek bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Açlık hissini bastırır ve kabızlığa karşı engelleyici etki yaratır.

Soğan aroması, potasyum bakımından da iyi bir kaynaktır. Potasyum kemik sağlığı için önemli bir mineraldir. Ayrıca kalp sağlığı için de faydalıdır. Yeterli ölçülerde düzenli olarak soğan tozu tüketmek kan basıncını düzenleyici etki yaratır.

C vitamini bakımından oldukça zengin olan soğan aroması narenciyelerden sonra en fazla C vitamini içeren sebzelerdendir. Vücutta oluşan açık yaraların çabuk iyileşmesini sağlar ve kolajen üretimini arttırır.

Soğan aroması manganez bakımından da mükemmel bir kaynaktır. Manganez eksikliği şeker, osteoporoz ve artrite yol açabilir. Ayrıca metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, kan pıhtılaşmasını önler. İçeriğinde yer alan kalsiyum kemik sağlığı]]> Vişne Aroması https://www.aroma.gen.tr/visne-aromasi.html Wed, 21 Nov 2018 21:27:54 +0000 Vişne aroması Vişne, başlı başına çok sevilerek yenen bir meyvedir. Özellikle çocuklar vişne kompostusuna  bayılırlar. Sıcak yaz günleri de vazgeçilmez bir içecek olur. Bahçesi müsait olup da, meyve ağacı dikenlerin Vişne aroması 

Vişne, başlı başına çok sevilerek yenen bir meyvedir. Özellikle çocuklar vişne kompostusuna  bayılırlar. Sıcak yaz günleri de vazgeçilmez bir içecek olur. Bahçesi müsait olup da, meyve ağacı dikenlerin muhakkak vişne ağaçları da vardır. Çünkü vişne, çok amaçlı bir meyvedir. İster reçel yapın, ister içecek haline getirin, isterseniz de pastalar için özel soslar olarak kullanın. Vişneyi temizleyip, dolabın derin dondurucu bölümünde de uzun süre için muhafaza edebiliriz. Kendini çok sevdiren bir meyve olan vişne, şimdi vazgeçilmez pastaların üzerine, arasına sos olarak kullanacağımız çok lezzetli bir tarife hep beraber bir göz atalım.
Vişne Aroması
Vişne aroması için gerekli malzemeler: 
 • 1 buçuk su bardağı vişne
 • 1 buçuk su bardağı su
 • 2,5 yemek kaşığı nişasta
 • 1 su bardağı şeker  
Yapılışı: 
Bir buçuk su bardağı olan, çekirdekleri ayıklanmış vişneleri, orta boy tencereye alıyoruz. İçerisine şekeri ilave ediyoruz. Ve ardından suyumuzu katıyoruz. Hafifçe karıştırıyoruz. Kaynamaya başlamadan önce, nişastayı su ile özlüyoruz. Ardından kaynamakta olan, tenceremize yavaş yavaş ilave ediyoruz. Bir yandan da karıştırmayı bırakmıyoruz. Bırakırsak eğer, top top olur. İşte bunu engellemek için, sürekli karıştırmalıyız. İstediğimiz kıvamı elde edince, tenceremizin altını kapatıyoruz. Ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra servise hazır. Özellikle cheeskek yaparken, çok ihtiyaç duyacağımız bir sostur. Denemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun.
]]>
Yeşil Erik Aroması https://www.aroma.gen.tr/yesil-erik-aromasi.html Thu, 22 Nov 2018 19:19:42 +0000 Yeşil erik aroması:Yeşil erik aroması en çok sevilen ve yapılan aromalardan biridir. Çok güzel oluyor. Hem sağlıklı hem de erikte olan bütün vitaminler sayesinde yeşil erik aromas
Yeşil erik aroması:

Yeşil erik aroması en çok sevilen ve yapılan aromalardan biridir. Çok güzel oluyor. Hem sağlıklı hem de erikte olan bütün vitaminler sayesinde yeşil erik aroması çok faydalıdır. Kahvaltıların vaaz geçilmez tatlarından biridir. Yeşil erik aromasını evde kolayca yapabilirsiniz. Yeşil erikten marmelat, reçel, komposto ve aroma yapabilirsiniz. Hepside çok faydalıdır. Pastaların ve keklerin üzerine de koyabilirsiniz. Çok güzel oluyor. Tavsiye ederim.
Yeşil erikte C vitamini bol miktarda bulunuyor. Ayrıca yeşil erikte K vitamini, sodyum, potasyum, mineral, magnezyum ve kalsiyum bol miktarda bulunuyor. Yoğun lifli olduğu için sindirim sistemini çalıştırıyor. Kabızlığa ve gaz problemi olanlara iyi geliyor. Yeşil erik insan vücudundaki bağ dokusunu güçlendiriyor.
Böylece vücudun sıkı, genç, sağlıklı ve fit olmasını sağlıyor. Bu yüzden yaz aylarında erikten aroma yapıp kışın tüketebiliriz. Yaşlılara ve çocuklara da çok faydalıdır.

Yeşil erik aromasının malzemeleri:
 • 2 kg yeşil erik,
 • 3 su bardağı toz şeker,
 • Birkaç damla limon suyu,
 • 1 su bardağı su.

Yeşil erik aromasının yapılışı:

Yeşil erik aroması yaparken ilk önce erikleri güzelce yıkayalım. Sonra derin bir tencereye koyalım ve dibini tutmasın diye içine bir su bardağı su ilave edelim. Ara ara karıştıralım. Çünkü eriklerin kabukları iyice soyulup süzgeçten kolayca geçmesini için. Eriklerin kabukları çıkınca ve yumuşayınca ocağın altını kapatalım. Sonra ılımaya bırakalım. Daha sonra büyük bir tencerenin üzerine süzgeçi koyalım ve erikleri içine boşaltalım. Önce haşlanmış eriklerin suyu süzülsün. Sonra elimizle ya da bir kepçe ile bastırarak erikleri süzgeçten geçirelim.  

Yeşil Erik Aroması
Süzdüğümüz erik tenceresini ocağa tekrar koyalım. Biraz kaynamaya başlayınca şekeri ilave edelim.  Şekeri karıştırarak eritelim. Yeşil erik aroması kıvama gelinceye kadar ocakta kaynatalım. Aroma koyulaşıncaya kadar başında duralım ve ağır ağır dibini tutmasın diye karıştıralım. Kıvamı çok koyu olmasın. Çünkü yeşil erik aroması soğuyunca hatta buzdolabında uzun süre bekleyince de koyulaşıyor. Bu yüzden fazla koyu olmadan ocaktan alalım. Aromayı ocaktan almaya yakın içine bir iki damla limon suyu sıkalım ve ocaktan alalım. Erik aroması hazır hale geldi. Soğumaya bırakalım ve sonra cam bir kavanozda buzdolabında uzun süre durabilir. Hemen bozulmaz. 

Afiyet olsun...
]]>
Mandalina Aroması https://www.aroma.gen.tr/mandalina-aromasi.html Fri, 23 Nov 2018 18:59:40 +0000 Mandalina aroması, özellikle bu aroma diğer aromalar gibi suda değil yağın içerisinde kolaylıkla çözünebilen sıvı aroma maddesidir. Mandalina B ve C grubu vitaminleri içerdiği gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan bi Mandalina aroması, özellikle bu aroma diğer aromalar gibi suda değil yağın içerisinde kolaylıkla çözünebilen sıvı aroma maddesidir. Mandalina B ve C grubu vitaminleri içerdiği gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan bir meyvedir. Kendine has bir kokusu ve tadı olan mandalina aroması pastacılık sektöründe meyveli pastalarda, gıda sektöründe muhallebi ve puding de, meyve aromalı olan içeceklerde, lokum ve şekerlemelerde, gofret, sakız, meyveli çaylar, kek ve çikolatalarda, meyveli süt ve yoğurtlarda ayrıca sütlü tatlılarda ve zeytinyağının içerisinde farklı tatlar elde etmek için mandalina aroması kullanılmaktadır. Ayrıca bisküvilerin kendine has olan kokularının bastırılması ve tadının istendiği gibi olması için mandalina aroması kullanılmaktadır.

Mandalina Aroması
Mandalina aroması, bu tür aromalar sadece gıda sektöründe değil pek çok sektörde hem kokusu hem de tadı farklı alanlarda kullanılmaktadır. İlaç sanayisinde kötü tatları daha güzel yapabilmek için, kozmetik ürünlerinde parfümlerde ve oda parfümlerinde, boyalarda, mürekkep, yem sanayisinde bu kötü kokuların bastırılması için çoğunlukla güzel koku veren aromalar kullanılmaktadır. Bu aromalar sıvı şekilde olabildiği gibi aynı zamanda toz olarak da mevcut olmaktadır. Genel olarak mandalina aroması kullanıldığı maddeye göre farklı gramlar içermektedir. Mandalina aroması yaklaşık olarak 1 kilo gram ürünün içine yaklaşık olarak 1 gram kadar kullanılmaktadır.
]]>
Ceviz Aroması https://www.aroma.gen.tr/ceviz-aromasi.html Sat, 24 Nov 2018 09:08:04 +0000 Ceviz Aroması, Ceviz mayısta çiçek veren bir bitkidir. Yeşil kabuk içindedir. Taze yaprakları Haziran’ da, kolayca açılan kabukları ve meyvelerini haziran ayının ortalarında, olgunlaşmış hali ise Eylül de toplanır. Kı Ceviz Aroması, Ceviz mayısta çiçek veren bir bitkidir. Yeşil kabuk içindedir. Taze yaprakları Haziran’ da, kolayca açılan kabukları ve meyvelerini haziran ayının ortalarında, olgunlaşmış hali ise Eylül de toplanır. Kışın yaprakları dökülür. Görkemli bir ağaçtır. Yapraklar tüysü, yaprakçıklar  kenarlı ve keskin kokuya sahiptir. Kokuludur. Drog elde edebilmek için yaprakların  Haziran ve Temmuz aylarında toplanması gerekir. Hava alan serin ve kuru bir yerde bekleterek kurutulur, ve kıyıldığı zaman hava almayan cam bir kapta saklanması gerekir. Ceviz,Kuzey doğu ve anadolunun doğusunda  kendiliğinden yetiştiği gibi, bahçelerde de yetiştirilebilir. Yaprakları mantar hastalıklarına iyi gelir, bir çok vitamin içerir.

Ceviz aromasının kullanım Alanları: Dondurma çeşitleri, şekerlemeler, lokum türleri, muhallebi çeşitleri, pudingleri lezzetlendirmek için, tartlar, kekler, pastalar, kremalar, süt ürünleri, içecekler, aromalı çaylar, aromalı kahveler gibi bir çok alanda kullanılabilir. Kısacası ceviz tadının ve kokusunun istenildiği her alanda kullanılabilir. Çok faydalı ve lezzet vericidir.

Ceviz Aroması
Cevizin faydaları;

Zeka gelişimine fayda sağladığı gibi kalp atışlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Cevizde bulunan yağ asitleri kalp hastalıklarının önüne geçer. Erkekler için risk olan prostat kanserini önleyici özelliğe sahiptir. Beyin hastalıkları tedavisi için oldukça başarılı bir besindir. Davranış bozukluklarını düzenler, hiperaktifliği en aza indirir.cevizin kullanıldığı her şekilde, içinde bulundurduğu omega 3 sayesinde oldukça önemli bir besindir. Kan basıncını düzenlerken, kalp ve damar hastalıklarını aza indirger. Beyin hastalıkları olan kişilerin cevizi ve ya ceviz aromasını günlük tüketmesi gerekir.Yemişler arasında seçkinliği ile göze çarpan ceviz ve kullanıldığı besinler kışın tüketilmelidir.
Ceviz ve aromasının kullanıldığı besinler insanların günlük besin ihtiyacının üç de birini karşılıyor. Yani ; tam bir enerji deposu olan cevizi, tadını ve kokusunu istediğimiz  ceviz aroması   her alan da kullanılmalı ve gerektiği kadar günlük tüketilmelidir.
]]>
Acı Biber Aroması https://www.aroma.gen.tr/aci-biber-aromasi.html Sun, 25 Nov 2018 04:55:29 +0000 Acı biber aroması, Tüm acı severler için kaçınılmaz bir tattır. Hemen hemen et, tavuk, kızartmalar gibi yemeklerin içine katılarak, farklı güzellikte bir aroma elde ederiz. Hazır acı biber aromaları, nerde, nasıl ve hangi ko Acı biber aroması, Tüm acı severler için kaçınılmaz bir tattır. Hemen hemen et, tavuk, kızartmalar gibi yemeklerin içine katılarak, farklı güzellikte bir aroma elde ederiz. Hazır acı biber aromaları, nerde, nasıl ve hangi koşullarda yapıldığını bilemiyoruz. Hazır almak yerine, kendi evimizde daha eğlenceli  ve lezzetli bir şekilde yapmayı tercih  ederim. Bahçemiz varsa yada balkonda saksıda yetiştirdiğimiz acı biberleri, günü geldiğinde toplayıp mutfağımızda değerlendirmek en büyük keyif olsa gerek. Denenmiş ve sürekli yaptığım bir tarifi sizinle paylaşacağım.

Acı biber aroması için gerekli malzemeler:
 • 500 gr acı biber
 • 3 kilo Bursa domates
 • 2 baş sarımsak
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı tuz 
Acı Biber AromasıYapılışı: 
Öncelikle acı biberlerimizi yıkıyoruz ve saplarını gövdelerinden ayırıyoruz. Sonra rondodan, küçük parçalar haline gelene kadar çekiyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra, ocağımıza uygun olan bir tencereyi koyuyoruz. İçerisini yağımızı döküyoruz ve ardından biberleri ekliyoruz. Biberlerin rengi hafif sarırana kadar kavuruyoruz.Ardından ezdiğimiz sarımsakları da katıyoruz.  Onlar kavrulurken domateslere de aynı işlemi uyguluyoruz. Rondodan iyice çekiyoruz. Ve domatesleri de  tenceremize döküyoruz.  Ve ardından acı biberle, domatesleri iyice pişiriyoruz.Tuzunu ekliyoruz ve kısık ateşte yavaş yavaş pişmesini sağlıyoruz. Ve işlemimiz tamam. Ocağın altını kapatıyoruz ve tencerenin kapağını hiç açmadan, 4 saat dinlenmeye bırakıyoruz.  İsteğinize göre et yemeklerinize, tavuk sotenize, dolmalara, kızartmalarınıza ve acının tüm girdiği yemeklerinize bu karışımı ekleyebilirsiniz. Yemeklerinize ayrı bir tat ve lezzet verecektir. Afiyet olsun. 
]]>
Domates Aroması https://www.aroma.gen.tr/domates-aromasi.html Mon, 26 Nov 2018 00:50:24 +0000 Domates aroması, domates en çok tüketilen ve sağlık için adeta şifa kaynağı olan sebzelerden biridir. İçeriğinde bol miktarda antioksidan içerdiği için sağlığa ciddi anlamda katkıda bulunur. Sağlığa sağladı Domates aroması, domates en çok tüketilen ve sağlık için adeta şifa kaynağı olan sebzelerden biridir. İçeriğinde bol miktarda antioksidan içerdiği için sağlığa ciddi anlamda katkıda bulunur. Sağlığa sağladığı fayda domatese rengini veren ve oldukça kuvvetli bir antioksidan olan likopen adlı bileşendir. İçeriğinde ayrıca yüksek miktarda C vitamini barındırmaktadır ve beta karoten ve E vitamini bakımından da iyi bir kaynaktır. Özellikle kemik sağlığı, kalp ve damar sağlığını korumak ve kanseri önlemek için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Domates aroması, sıvı ve çözünebilen bir aromadır. Ayrıca toz versiyonları da vardır. Ketçap, salça, hazır çorba, dondurulmuş yemekler, et ürünleri, salata, cips gibi pek çok ürüne lezzet katmak için kullanılabilmektedir. Ayrıca domates kokusu ve lezzetinin istendiği birçok alanda domates aroması kullanılabilir. Domates aroması 1 kilo ürüne 1 gram kadar kullanılır.

Domates tozu, taze domateslerin kurutma işlemi ile elde edilir. Kurutulan domatesler bazı işlemlere tabii tutularak domates tozu elde edilir. Toz domates aroması, et, tavuk, balık, çiğ köfte harçlarında, makarna ve mantı gibi hamurlarda katkı maddesi olarak kullanılabilir. Ayrıca hazır çorbalarda, bisküvi, kek gibi ürün içeriklerinde, lokum kaplama ürünü olarak kullanılabilmektedir. Toz domates aromasında domateste bulunan vitamin, mineraller ve farklı etken maddeler işlemler anında azalmaz, aksine daha da yükselir. domatesin sunmuş olduğu faydalardan domates kurusu aroması sayesinde de yararlanılabilir.

Domates Aroması

Düzenli domates tüketimi kötü kolesterolü düşürücü etki yaratmaktadır. Özellikle menopoz döneminde çok kişinin maruz kaldığı kemik hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Zayıflamak isteyenlerin diyet listelerine eklemeleri gereken bir sebzedir. Kalori bakımından düşüktür. İçeriğinde yer alan su vücudun ihtiyaç duyduğu suyu karşılar ve uzun süre tok tutma etkisi yaratır.

Göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan A vitamini göz sağlığını koruyan önemli bir vitamindir. Cilt için de inanılmaz faydalıdır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Cildi çevresel faktörlere karşı korur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Cilt haricinde saç sağlığı için de faydalıdır. Saç köklerini kuvvetlendirerek saç dökülmelerini önler. Kan şekerini dengelemek için tüketilebilir.

]]>
Mentol Aroması https://www.aroma.gen.tr/mentol-aromasi.html Mon, 26 Nov 2018 07:32:39 +0000 Mentol aroması, Mentol, nane tozu, nane şekeri ve diğer naneli ürünlerin yağlarında vardır. Kimyasal adı 'menthol', ticari adı ise 'mentol' dür. Ferahlık hissi sağladığı için, çok fazla tercih edilmektedir. Mentol aroması, Mentol, nane tozu, nane şekeri ve diğer naneli ürünlerin yağlarında vardır. Kimyasal adı 'menthol', ticari adı ise 'mentol' dür. Ferahlık hissi sağladığı için, çok fazla tercih edilmektedir.

Mentol aroması sakız, kağıt mendil ve bazı şekerlerde kullanmaktadır. Ayrıca bazı boğaz ağrılarında, tedavi edici olarakta kullanılabilir. Çoğunlukla, öksürük şuruplarının içerisinde kullanılan, mentol aroması tedavi edici etkidedir. Kas ve eklem ağrılarında, solunum yollarında oluşan ağrılarda, mentollü kremler kullanılmaktadır. Bu kremler, oldukça işe yararlar. Bunların dışında, bulantı, hazımsızlık, güneş yanığı ve baş ağrısı gibi bazı rahatsızlıklarda reçete edilmektedir. Özellikle; saunalarda bulunan buhar odalarında, mentol aroması kullanılmaktadır. Bu yöntem, alternatif tedavi yöntemlerinde de ilk sırada yer almaktadır. Her şeyin fazlasında olduğu gibi, mentol aromasının da fazlası zararlıdır. O yüzden kullanırken fazla abartmadan kullanmak, doğru olacaktır. Mentol aromasını fazla kullandığınızda, boğazda tahriş ve kuruma oluşabilir. Buda zamanla enfeksiyona dönüşebilir. Çoğu zaman, boğaz tedavisinde kullanılan mentol aromalı pastiller bile, boğazda kuruluğa sebep olabiliyor. Tabii ki, olumlu etkileri olumsuz etkilerinden daha fazladır.

Mentol Aroması

Mentol aroması, derimizde ve dilimizde  buluna ısı reseptörleriyle etkileşime girerek, serinlik hissinin oluşmasına sebep oluyor. Bu durum, tamamen fizyolojik bir durumdur. Çok uzun süre kullanıldığı zaman, reseptörler hassaslığını kaybediyor, oluşan serinlik hissi alışkanlık haline dönüşebiliyor. Ayrıca mentol aromasının, sarhoş yapabilecek bir etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır.

Mentol aroması, sigarada da kullanılmaktadır. Sigaralar boğazda tahrişe sebep olduğu için, bazı sigaralarda tahrişi azaltmak için, mentol aroması katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla gençlerde mentol aromalı sigara bağımlılığı, oldukça fazladır. Bu tür sigaralar, bağımlılığı arttırmaktadır. Çünkü; mentol aromalı sigaralarda duman ciğerlerde, daha fazla tutuluyor. Mentol aroması soğuk algınlığında  ve ateşte de oldukça etkilidir. Ayrıca yolculukta ve gebelikte oluşan mide bulantılarında da oldukça etkilidir.

]]>
Meyan Kökü Aroması https://www.aroma.gen.tr/meyan-koku-aromasi.html Mon, 26 Nov 2018 13:52:31 +0000 Meyan kökü aroması, gerek gıda sanayinde, gerekse kozmetik sanayinde kullanılan bir üründür. Meyan kökü bitkisinin kökü ya da ekstrakt ürünlere meyan kökü tadının verilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ekstrakt kullanılarak Meyan kökü aroması, gerek gıda sanayinde, gerekse kozmetik sanayinde kullanılan bir üründür. Meyan kökü bitkisinin kökü ya da ekstrakt ürünlere meyan kökü tadının verilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ekstrakt kullanılarak elde edilen likör tamamen toz haline getirilerek işlenir ya da konsantre şekilde katı hale getirilir. Meyan kökü aroması gıda sanayinde genellikle tatlandırıcı olarak, içeceklerde, şekerlemelerde, sakızlarda aroma veren katkı maddesi şeklinde kullanılır. Aynı zamanda meyan kökünün tedavi edici özelliği nedeniyle geleneksel tedavide ve bitkisel ilaç içeriğinde kullanılır. Bunun dışında tütün mamullerinde üreticiler tarafından, üretim aşamalarında tütünün lezzetlendirilmesi, dumanın tatlılaştırılması amacıyla da kullanılır.

Meyan kökü içeriğinde bulunan glisirizin denilen bileşik şekerle kıyaslandığında, ortalama 50 kat daha fazla tatlıdır. Bir baklagil bitkisi olan meyan kökü daha çok Asya ve Güney Avrupa bölgelerinde yetiştirilir. Köklerinden ekstre elde edilmesi yaygındır. Yetiştirilme amacı daha çok budur. Meyan kökü aromasının kullanımı yaklaşık 5000 yıla dayanır. Gıda ve içeceklerde kullanılan meyan kökü aroması aslında düşük miktardadır. Çünkü genellikle yanında anason tohumu yağı da kullanılır. İçeriğinde bulunan glisirizin çok tatlı olduğundan, bu şekilde bir uygulama yapılır.

Meyan Kökü Aroması
Meyan kökü aroması tütünün lezzetini ve dumanın daha tatlı olmasını sağlamak içinde kullanılır. Dumanın daha tatlı, olgun ve odunsu lezzette olmasını sağlar. Tütüne eklenen meyan kökü aroması tütünün % 4 oranında olur. Bunun dışında çiğneme tütününde, puro tütününde tatlandırıcı olarak kullanılır. Meyan kökü aroması gıdalarda ve kozmetik ürünlerde güvenli bir madde olmasına rağmen, tütün kullanımında yandığı için pek güvenli kabul edilmez. Çünkü yandığı için, kansere neden olabilen toksik maddeler ortaya çıkar. Bu toksik maddeler arasında fenol, toluen gibi kimyasal maddeler olabilir. Ayrıca tütün dumanında bulunan nikotinin beyne daha zor ulaşmasını sağladığından, sigara içenler daha fazla sigara içmeye başlarlar. Hem dumanı daha fazla içlerine çeker, hem de sigarayı daha fazla tüketirler. Meyan kökü aromasında bulunan şekerin yanması ve bunun sonucunda oluşan karamel aroması dumanın lezzetini arttırdığından, daha çekici olmasını sağlar. Her ne kadar üreticiler açısından bu cazip olsa da, insanların sigaraya daha kolay alışmasını ve bağımlılığa neden olur.
]]>
Ahududu Aroması https://www.aroma.gen.tr/ahududu-aromasi.html Tue, 27 Nov 2018 05:25:23 +0000 Ahududu aroması, ahududu, böğürtlen, ağaç çileği ve frambuaz olarak da bilinen bir meyve türüdür. Ekilmeye ihtiyaç duymadan kendiliğinden yetişir. Kırmızı, hoş kokulu ve sulu bir meyve türüdür. Yaz meyvesi ola Ahududu aroması, ahududu, böğürtlen, ağaç çileği ve frambuaz olarak da bilinen bir meyve türüdür. Ekilmeye ihtiyaç duymadan kendiliğinden yetişir. Kırmızı, hoş kokulu ve sulu bir meyve türüdür. Yaz meyvesi olan ahududu yaz aylarında bolca tüketilerek faydalarından yararlanılabilir. Ahududunun sağlık adına birçok faydası bulunmaktadır. Vücut dokularının sıkılaşmasını sağlar. Tüketildiğinde vücuda enerji verir. Böbrek ve diyabet hastalığına karşı iyi gelir. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. A vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ateşli hastalıklarda ateşin düşmesine yardımcı olur. Kabızlığa karşı iyi gelir. Kansızlık, verem ve romatizmal hastalıklara karşı faydalıdır. Tatlı ve şurup yapımında kullanılır. Lösemi hastalığında hastalığın belirtilerini hafifletici etkisi vardır. Ağız içi yaralarına karşı iyi gelir. Kaynatılarak kaynayan su ile gargara yapıldığında dişeti rahatsızlıklarını giderir. Cilt bakımı için kullanılabilir. Ahududu meyvesi cilt için yapılan maskelere eklenebilir. Ahududu çay, meyve ve aroma şeklinde kullanılabilir. Ahududu meyvesi ya da çayı devamlı ilaç kullanan kişiler tarafından doktora danışarak kullanılmalıdır. Mide ülseri ya da midesinde yara olan kişiler için meyve şeklinde kullanılmamalıdır.

Ahududu Aroması

Ahududu Aroması Kullanım Alanları

 • Çikolata
 • Kek, gofret
 • Sakız
 • Aromalı içecek
 • Buzlu içecek
 • Meybuz, dondurma
 • Şekerleme, tatlı
 • Lokum ve pastacılık
 • Nargile, sigara
 • Kozmetik ürünler
 • Matbaa, mürekkep
Plastik, lastik ve ahududu kokusu ve tadının istendiği daha birçok ürün içerisinde kullanılabilir. Sıvı ve suda çözünebilir özelliktedir. Ahududu aroması 1 kg ürün içine 1 gr kadardır.]]>
Antep Fıstığı Aroması https://www.aroma.gen.tr/antep-fistigi-aromasi.html Tue, 27 Nov 2018 20:22:04 +0000 Antep Fıstığı Aroması; Dünya antep fıstığı üretiminde ilk 3 sırayı sırasıyla İran, ABD ve Türkiye almaktadır. Türkiye 2006 yılında üretimde dünya ikincisi iken 2007 itibari ile bu yeri ABD almıştır. İran ve ABD Antep Fıstığı Aroması; Dünya antep fıstığı üretiminde ilk 3 sırayı sırasıyla İran, ABD ve Türkiye almaktadır. Türkiye 2006 yılında üretimde dünya ikincisi iken 2007 itibari ile bu yeri ABD almıştır. İran ve ABD üretimi ovalarda sulu koşullarda büyük arazilerde, birim alana sık ağaç dikimi ile yapmakta ve dekara yüksek verim almaktadır. Türkiye’de antep fıstığı üreticimi ise nispeten daha kıraç koşullarda yapılmaktadır. Ayrıca Türkiye’de yetiştirilen antep fıstığı genellikle aroması yoğun ve lezzetli, ayıklanması nispeten zor olduğundan kabuksuz tüketime uygun uzun çeşitlerdir. İran ve ABD’ nin ürünleri ise daha verimli ancak lezzet olarak zayıf, iri ve çıtlaklık oranı yüksek yuvarlak çeşitlerdir. 

Antep fıstığı aroması fıstığın katma değerinin arttırılarak fonksiyonel ürünler geliştirilebilir olması ile ortaya çıkmıştır. Antep fıstığı aroması özellikleri, Antep fıstığı aroması yoğun su ortamlarda çözünebilen sıvı halde bir aromadır. Kullanım  yerleri ise; çikolata, kek, gofret, sakız, aromalı olan içecekler, buzlu olan içecekler, mey buz, dondurma, şekerleme, tatlılar, lokum, pastacılık gibi birden fazla olan gıda imalatında ve ilaç, kozmetik, tütün, nargile ve benzeri sektörlerde kullanılır. Bununla beraber matbaa, mürekkep, plastik, lastik gibi kötü kokuların bulunduğu sektörlerin ürünlerine ilave ederek koku güzelleştirme anlamında da yaygın bir kullanımı vardır. 

Antep Fıstığı Aroması

Bununla beraber Antep fıstığı kokusu ve tadının istendiği birden fazla alanda da kullanımı vardır. Antep fıstığı aromasının kullanım miktarı ise, ortalama 1 kilogram mamulün içine 1 gram kadar kullanılır. 

Antep fıstığı aromasını nasıl tedarik edilir

Antep fıstığı aroması ambalaj boyutları ise, çeşitli İnternet sitelerinden, çeşitli ambalaj boyutlarında temin edilebilir. Farklı ağırlıklarda tedarik etmek istenir ise yine İnternet siteleri üzerinden temin edilebilirsiniz.

]]>
Elma Aroması https://www.aroma.gen.tr/elma-aromasi.html Wed, 28 Nov 2018 03:31:25 +0000 Elma aroması yapmak için evinizde kalan yumuşamış ya da büzüşmeye başlamış elmaları kullanabilirsiniz. Bu şekilde elmalar da değerlenmiş oluyor. Elma aromasını kahvaltılarda ekmeğinize sürerek yiyebilirsiniz. Elma aroması yapmak için evinizde kalan yumuşamış ya da büzüşmeye başlamış elmaları kullanabilirsiniz. Bu şekilde elmalar da değerlenmiş oluyor. Elma aromasını kahvaltılarda ekmeğinize sürerek yiyebilirsiniz. Çok güzel bir lezzet oluyor. Elma aromasını pastaların üzerinede koyarak süsleyebilirsiniz. Elmada B ve C vitamini vardır. Mideyi rahatlatıyor. Elmada vitaminler, mineraller ve antioksidanlar vardır ve mücize bir besindir. Herkesin faydalanması gerekiyor. Ayrıca kalp ve damar sağlığını koruyor. Güç ve enerji veriyor. Sağlığa çok faydalıdır. Elmayı aroma yaparak ya da komposto olarak da yiyebilirsiniz. Her şekilde faydalı oluyor. Elma aroması oldukça dayanıklı oluyor. Elma aromasını yapıp, kavanoza koyup buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Çabuk bozulmaz. Elma aromasını evde kolayca yapabilirsiniz. Elma aromasının içine tarçında koyulabiliyor. Hatta sofralarınıza koyacağınız zaman üzerine de tarçın ilave edebilirsiniz. Mis gibi kokusuyla insanların iştahını kabartıyor. Çocuklar da çok severek yiyorlar. Elma aroması enerji veriyor.

Elma Aroması
Elma aromasının malzemeleri:
 • 4 tane orta boy elma(500 gr olacak),
 • 2 subardağı dolusu toz şeker,
 • 2 su bardağı dolusu su,
 • 1 tane kabuk tarçın ya da biraz toz tarçın,
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
Elma aromasının yapılışı :

İlk önce bir tencereye şekeri ve suyu koyup şeker eriyinceye kadar karıştıralım. Şeker eriyinceye kadar kısık ateşte kaynamaya bırakalım. Daha sonra elmaları iyice yıkayıp kabuklarını soyalım. Sonra rendenin ince tarafıyla elmaları ince ince rendeleyelim. Şerbetin kıvamı koyulaşınca karanfili, tarçını ve elmaları ekleyelim. 1-2 kez karıştırıp kısık ateşte elmalar şeffaflaşıncaya kadar pişirelim. Elmaların rengi değişip şerbet koyulaşınca limon suyunu ekleyerek karıştıralım ve 1 dakika kadar kaynatalım. Hazırladığımız aromayı kavanoza alalım ve ağzınıbsıkıca kapatalım ve aromamız servise hazırdır.
]]>
Karanfil Aroması https://www.aroma.gen.tr/karanfil-aromasi.html Wed, 28 Nov 2018 14:46:21 +0000 Karanfil aroması, Karanfil yemek ve çayda kullanıldığı gibi, sigarada da aroma verici olarak kullanılabiliyor. Antiseptik özelliği sebebiyle, tıpta da kullanılmaktadır. Karanfilin aroması, Karanfil aroması, Karanfil yemek ve çayda kullanıldığı gibi, sigarada da aroma verici olarak kullanılabiliyor. Antiseptik özelliği sebebiyle, tıpta da kullanılmaktadır. Karanfilin aroması, oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Bu yüzden faydası da, zararı da aroması kadar keskindir. Kullanırken dikkatli ve bilinçli olmak gerekir. Bir çok hastalıkta, oldukça etkilidir. Düzenli olarak kullanmak gerekir. Karanfil aromasının bilinen en önemli faydası, diş ağrılarında etkili olmasıdır. Belki de diş ağrılarında etkili olduğu için, bazı diş macunlarında da kullanılmaktadır. Dişiniz ağrıdığında, karanfili yada karanfil aromalı ilaçlar dan birini, dişinize uyguladığınızda, çok çabuk etki ettiğini göreceksiniz.

Karanfil kötü ağız kokularında da etkilidir. Bu sebepten dolayı, karanfil aroması, bazı sakızlarda da kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında, sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Karanfil aromalı ürünleri kullanırken, dikkatli olmak gerekir. Çünkü aroması da olsa, en az karanfilin kendisi kadar etkili ve keskindir. Bir çok çayda da, karanfil aroması kullanılmaktadır. Çayda kullanımıyla da, karın bölgesinde oluşan şişkinlikte etki göstermektedir. Ayrıca yorgunluğu alır ve kokusu da sinir sisteminde etkilidir. Karanfil aromasının vücutta sağladığı gevşeme, stresi de azaltır.

Karanfil Aroması

Karanfil cilt bakımında da önemlidir. Bu yüzden, karanfil aroması ve yağı ciltte kullanılır. Karanfil aromasıyla üretilen kremler bulunmaktadır. Bu kremlerin antibiyotik özelliği sayesinde, ciltte akne oluşumu da engellenir. Ciltte hafif ferahlık yada, karıncalanma hissi olabilir. Bu sebeple, dozunda kullanmak gerekir. Karanfil yağı direk cilde uygulanmamalıdır. Ya seyreltilmeli, yada karanfil aromalı ürünler kullanılmalıdır. Anestezik özelliği de bulunmaktadır. Karanfilde buluna uçucu yağlar hiç bir bitkide yoktur. Fakat bu yağlar, çok dikkatli ve bilinçli kullanılmalıdır. Özellikle çocuklarda çok dikkatli olunmalıdır. Karanfil aromalı ürünleri cildinde yanık olanlar ve hassas cilde sahip olanlar, kullanmamalıdır. Karanfil aroması, bazı sigaraların üretiminde de kullanılır. Fakat karanfil aromalı sigaraları, diğer sigaralara göre daha az tüketmek gerekir. Çok fazla tüketildiği zaman, akciğer enfeksiyonuna sebep olabilir. Ameliyatta kanamaya sebep olabileceği için, ameliyattan 2 hafta kadar önce karanfil aromalı ürünlerin tüketilmesi bırakılmalıdır.

Karanfil aromalı ürünlerin, insan sağlığında çok önemli yeri vardır. Fakat dozunda, düzenli ve doktor kontrolünde olması şarttır. Aksi halde, fayda görecem diye zarar görebilirsiniz. Zararları da faydası kadar etkilidir.

]]>
Fındık Aroması https://www.aroma.gen.tr/findik-aromasi.html Thu, 29 Nov 2018 04:59:29 +0000 Fındık aroması, fındık ülkemizde Karadeniz Bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Huşgiller familyasına ait olan fındık, ılıman iklime sahip olan yerleri sever. Sert bir ağacın kabuklu meyvesi içerisin Fındık aroması, fındık ülkemizde Karadeniz Bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Huşgiller familyasına ait olan fındık, ılıman iklime sahip olan yerleri sever. Sert bir ağacın kabuklu meyvesi içerisinde sağlık için yararlı bir çok yağ, nişasta, vitamin ve mineral barındırmaktadır. Omega-3 yağ asitleri  bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Bir avuç kadar fındık günlük protein ihtiyacının tümünü karşılamak için yeterli olur. Fındık beden ve zihin yorgunluğuna karşı iyi gelir. Vücutta oluşan yaraların hızla kapanmasını sağlar. Hastalıkların iyileşme sürecini kısaltır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir. İçeriğinde yer alan doymamış yağlar kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır.

Erken yaşlanmayı engeller. İçeriğinde yer alan E vitamini sayesinde cilt üzerinde oluşan ince çizgileri özler. Fındık toz haline getirilip hakiki zeytinyağı ile karıştırılarak cilde sürüldüğünde mükemmel etkilerinden yararlanılabilir. Cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Serbest radikallere karşı cildi koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Saç sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır. Saç rengini değiştirmek için kullanılabilir. Bunun yanı sıra saçların sağlıklı bir görünüm kazanması için kullanılabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur. Aşırı fındık tüketimi yağlı içeriğinden dolayı kilo aldırıcı özellik sağlar. Ancak yemeklerden önce birkaç tane fındık tüketerek mide doyurulabilir. Bu sayede de daha az yemek yenir. Kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Özellikle başlangıç aşamasında olan mesane kanserini önleyici etkisi vardır. Haricinde vücutta gelişebilecek tüm kanser türlerine karşı faydalıdır.

Fındık Aroması

Kabızlığa karşı fındık tüketilebilir. Lif bakımından iyi bir kaynak olduğu için sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini hızlandırır. Kemik sağlığını koruyucu etkisi vardır. Kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahip olan fındık kemik gelişimi için de faydalıdır. Sinir sistemi sağlığını korur. Doğurganlık oranını arttırıcı etkisi vardır. Ayrıca adet döneminde oluşan sıkıntıları azaltmak için kullanılabilir. Gebelik döneminde anne adayı için mükemmel bir gıda takviyesidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. Kan akışını hızlandırıcı özelliği vardır. Stres ve depresyona karşı da iyi gelir.

Fındık aroması, yağın yoğun olduğu durumlarda çözünme özelliği olan sıvı bir aroma türüdür. Fındık aromasının kullanıldığı alanlar;

 • Dondurma
 • Kahve
 • Lokum, şekerleme
 • Gofret, sakız
 • Sütlü tatlılar
 • Meyve aromalı içecekler
 • Puding, çikolata
 • Meyve aromalı pastalar
 • İlaç
 • Kozmetik
 • Nargile ve tütün
 • Boya
 • Plastik, lastik
 • Mürekkep ve kötü kokuları gidermek amacıyla daha pek çok alanda kullanılır. Ayrıca fındık tadı ve kokusu arzu edilen her yerde kullanılabilir. Fındık aroması 1 kg ürün içinde 1 gr kadar kullanılır.
]]>
Süt Aroması https://www.aroma.gen.tr/sut-aromasi.html Thu, 29 Nov 2018 06:16:32 +0000 Süt Aroması; Süt  aroması özellikleri, süt aroması suyun yoğun bulunduğu yerlerde çözünen sıvı olan bir aromadır. Süt aroması kullanım yerleri ise, süt aroması ve öbür sıvı aromalar çoğunlukla, dondurma, Süt Aroması; Süt  aroması özellikleri, süt aroması suyun yoğun bulunduğu yerlerde çözünen sıvı olan bir aromadır. Süt aroması kullanım yerleri ise, süt aroması ve öbür sıvı aromalar çoğunlukla, dondurma, şekerlemeler, lokum,  meyve  aromalı pastalar, meyve aromalı içecekler, sakız, gofret, tatlı, muhallebi, puding, krema, süt tatlıları, çikolata bar gibi birden fazla gıda içinde ve ilaç, kozmetik, tütün, nargile, yem şeklindeki sektörlerde kullanılır. Boya, matbaa, mürekkep, plastik, lastik, atık şeklindeki kötü kokuların bulunduğu daha birden fazla yerde ise, kötü kokuyu bastırma ve koku güzelleştirme alanında kullanılabilir. Süt aroması kokusu ve tadının istendiği birden fazla yerde kullanımı vardır. 

Süt Aroması

 Süt  aroması kullanım miktarı ise, süt aromasının kullanım miktarı ise, ortalama olarak 1 kilo gram mamülün içine 1 gram kadar kullanılır. Süt aromasının tedarik edilmesi ise, çeşitli internet siteleri ve ürünü satan mağazalar dan temin edilebilir. Süt aroması ambalaj boyutları ise, çeşitli ambalaj boyutlarında süt aroması temin edilebilir. Değişik ağırlıklarda olan süt aroması tedarik etmek istenilirse, gerekli olan yerlere ulaşılarak temin edilebilir.

]]>
Anason Aroması https://www.aroma.gen.tr/anason-aromasi.html Fri, 30 Nov 2018 00:41:11 +0000 Anason Aroması, özellikleri, anason aroması kullanılan gıdalara zengin ve doğal olan bir tat verir. Suyun yoğun bulunduğu yerlerde çözünen sıvı doğal olan baharat aromasıdır. Anason aroması kullanım yerleri ise, Anason Aroması, özellikleri, anason aroması kullanılan gıdalara zengin ve doğal olan bir tat verir. Suyun yoğun bulunduğu yerlerde çözünen sıvı doğal olan baharat aromasıdır. Anason aroması kullanım yerleri ise, anason aromaları genel olarak baharatlı olan gıdaların hepsinde kullanılabilir. örnek olarak, sos, salça, ketçap, cips, kuru yemiş, sucuk, salam, sosis, salata, köfte, şalgam gibi ürünlerde kullanılır. Bu tadı ve kokuyu almak istenilen bütün gıdalarda kullanılabilir.

Anason Aroması

Dondurulmuş olan hazır gıda, et ürünleri,  baharat imalatı, yemek fabrikaları, otel, restaurant, organizasyon şirketleri gibi gıdanın bulunduğu bütün yerlerde kullanılmaktadır. Anason aroması kullanım miktarı ise, anason aromasının kullanım miktarı ise, ortalama olarak 1 kilo gram mamülün içine 1 gram ile 5 gram kadardır. Anason aromasının tedarik edilmesi ise, çeşitli internet sitelerinden veya telefon sipariş hatlarından temin edilebilir.

]]>
Karadut Aroması https://www.aroma.gen.tr/karadut-aromasi.html Fri, 30 Nov 2018 13:16:59 +0000 Karadut aroması, özellikle yoğun su ortamlarında çözünebilen sıvı bir aroma çeşididir. Genel olarak pek çok sektörde karadut sıklıkla kullanılmaktadır. Karadut aroması en çok dondurma çeşitlerinde, pastacılar Karadut aroması, özellikle yoğun su ortamlarında çözünebilen sıvı bir aroma çeşididir. Genel olarak pek çok sektörde karadut sıklıkla kullanılmaktadır. Karadut aroması en çok dondurma çeşitlerinde, pastacılar da, buzlu içecek çeşitlerinde, sakız, çikolata, kek, lokum, gofret, şekerleme ve tatlı çeşitlerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Karadut aroması pek çok yiyecek ve içecek gıda ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca karadut tütün, ilaç, nargile ve kozmetik sektöründe de sıklıkla tercih edilerek kullanılan bir besin ögesidir. 

Karadut Aroması
Karadut aroması, özellikle tadı ve kokusu ile pek çok alanda istenildiği gibi kolaylıkla kullanılabilmektedir. Hatta plastik, matbaa, lastik ve mürekkep gibi pek çok kötü kokuların mevcut olduğu sektörlerde bu ürünlerin daha güzel kokmaları için karadut aromasını tercih etmektedirler. Genel olarak pek çok üründe karadutun kullanım oranları ise yaklaşık olarak 1 kg, besin gıdalarının içine kullanımı ise yaklaşık olarak 1 gram şeklinde kullanılmaktadır. Karadut aromalı konsantre şuruplar diğer toz içeceklere oranla büyük avantaja sahiptirler. Mesela konsantre karadut aroması şurubu hazırladıktan sonra karıştırılmasına gerek duyulmaz. Hatta diğer toz içeceklere oranla konsantre karadut aroması çok daha lezzetli ve natural içeriğe sahip olan bir içecek haline gelir.
]]>
Tarçın Aroması https://www.aroma.gen.tr/tarcin-aromasi.html Fri, 30 Nov 2018 22:01:11 +0000 Tarçın aroması, tarçın mutfaklarda baharat ve farklı hastalıkların tedavisi için yüzyıllardır doğal olarak kullanılan doğal bir ilaçtır. Kan şekerini düşürmek, kilo vermek başta olmak üzere pek çok hastalı Tarçın aroması, tarçın mutfaklarda baharat ve farklı hastalıkların tedavisi için yüzyıllardır doğal olarak kullanılan doğal bir ilaçtır. Kan şekerini düşürmek, kilo vermek başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı kullanılmaktadır. Tarçın aroması, yoğun su ortamlarda çözünebilir özelliktedir. Antibakteriyel etkiye sahiptir. Özellikle bağırsak enfeksiyonlarına karşı kullanılır. Kan dolaşımını arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Böcek ve haşere sokmalarına karşı kullanılabilecek doğal bir ilaçtır. Harice vücuda masaj şeklinde uygulanabilir. Pasta, kek, muhallebi, puding, sakız, gofret, meyve aromalı içecekler, nargile, tütün, kozmetik, lokum, şekerleme, krema, sütlü tatlılar, çikolata gibi ürünlerde esans olarak kullanılır. Faydaları bu kadarla da sınırlı değildir.

Tarçın Aroması

Tarçın Aroması Faydaları

 • Her gün düzenli olarak 1 çay bardağı suyun içine tarçın aromasından 3-4 damla damlatılarak içildiğinde kötü kolesterole karşı fayda sağlar. Yemeklerde şeker ya da tuz yerine kullanılabilir. Yüksek kolesterolü olan kişiler için mükemmel bir alternatif olarak kabule dilmektedir.
 • Tip 2 diyabet hastalarında insülin seviyesini arttırıcı ve kan şekerini düşürücü etki yaratır. Bu etkisi bilimsel olarak da kabul görmüştür.
 • Mantar gibi kaşıntılı hastalıklara karşı kullanılabilir.
 • Lenfoma ve lösemi hastalarında kanser hücrelerinin artmasını önler.
 • Kan pıhtılaşmasını engelleyici etkisi vardır.
 • Mikrop kırıcı olarak kullanılabilir. Bakteri ve mantar hastalıklarının vücuda yayılmasını önler. Gıda sektöründe de birçok gıdanın raf ömrünü uzatmak ve bakteri oluşumunu önlemek için kullanılmaktadır.
 • Hafızayı kuvvetlendirmek için su ile karıştırılarak içilebilir. Özellikle ileri yaşlarda yaşanabilecek olan Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Pastörize edilmemiş içeceklerde E.Koli bakterisine karşı kullanılabilir.
 • Stres ve depresyona karşı iyi gelir.
 • Migren ve baş ağrısına karşı masaj ya da su ile karıştırılarak kullanılabilir.
 • Serbest radikallerle savaşarak kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyici etki yaratır.
 • Kas ağrılarına karşı masaj şeklinde kullanılabilir.
 • Huzursuz bacak sendromuna karşı faydalıdır.
 • Antibakteriyel etkisi sayesinde ağız içi hijyen için kullanılabilir. Diş çürüğünü önler dişeti sağlığını korur.
 • Boğaz ağrısı ve öksürük için yararlıdır.
 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Artrit ve osteoporoza karşı iyi gelir. Bu tür rahatsızlıklara karşı masaj şeklinde uygulanabilir. Yaşanan ağrıları hafifleterek rahatlama sağlar.
 • Mutfaklarda karıncalara karşı kullanılabilecek doğal bir reçetedir.
 • Manganez içeriği sayesinde adet öncesi sendromuna karşı iyi gelir. Adet döneminde yaşanan krampları hafifletir.
 • Zayıflamak için kullanılabilir. Tarçın aroması yemeklere birkaç damla eklenerek tüketilebilir. Uzun süre tok tutan etkisi bulunmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve vücudu birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Tatlı, pasta gibi ürünlerde lezzet arttırmak için kullanılabilir.
]]>
Nane Aroması https://www.aroma.gen.tr/nane-aromasi.html Sat, 01 Dec 2018 20:48:32 +0000 Nane aroması:Nane bir çok sektörde kullanıla bilen bir bitkidir ve sağlığa oldukça faydası bulunmaktadır. Günlük hayatta tükettiğimiz çoğu şeyin içerisinde nane veya nane aroması bulunmaktadır. Nane aroması ila Nane aroması:
Nane bir çok sektörde kullanıla bilen bir bitkidir ve sağlığa oldukça faydası bulunmaktadır. Günlük hayatta tükettiğimiz çoğu şeyin içerisinde nane veya nane aroması bulunmaktadır. Nane aroması ilaç, kozmetik, gıda ve nargile sektörlerinde fazlasıyla kullanılmaktadır. Nane aromasını aktarlardan hazır alıp kullanabileceğimiz gibi evde kendimizde taze nane ile sağlayabiliriz. Sıvı olarak aldığımız nane aroması yağda çözünür. un şeklinde toz olarak aldığımız aroma su ile çözünür.  Evde taze veya kuru nane kullanarak da nanenin ferahlığını ve o güzel kokusunu yemeklerimizde elde edebiliriz. Fakat kokusu olsun kendisi toz halinde gözükmesin istiyorsanız. Kuru veya taze naneyi temiz bir tülbent içine sarıp yapmış olduğumuz yemeğin içine bırakabiliriz. Yemek veya dilediğimiz her hangi bir şey piştikten sonra tülbentle birlikte içinden naneyi alırız. Bu şekilde nanenin kokusu yemekte güzel bir nane aroması bırakırken görüntüsü olmamış olur. 

Nane aromasının kullanıldığı ürünlerden bazıları.

 • Lokum ve jelibonlarda ve diğer bütün şekerlemelerde,
 • Meyve aramalı toz içecekler ve bitki çaylarında,
 • Gazlı ve gazsız sıcak soğuk içecekler de,
 • Meyve aromalı pasta çeşitlerinde,
 • Pudink, sakız, gofret,  pasta kreması ve çoğu sütlü tatlılarda,
 • Kozmetik ürünlerinde,
 • Temizlik maddelerinde,
 • İlaç firmalarında, 
 • Oda parfümeri ve kolonya çeşitlerinde,
 • Likör gibi bazı alkol ürünleri dende,

Nane Aroması
Nane aroması yapımı:
Bir denet nane, bir su bardağı su ve bir yemek kaşığı toz seker. Küçük bir tencereye bir bardak suyu koyup ocağın altını yakıyoruz tencerenin ağzına kevgir koyup naneleri kevgirin içine alıyoruz ve ağzını kapatıyoruz. Buhar yöntemiyle pişiriyoruz. Yani alttaki su kaynakça üsteki naneler suyun baharında pişiyor. Daha sonra pişen naneleri ve bir kaşık şekeri robotta çekiyoruz çekme işlemi zor oluyor ise tencerenin içinde kaynayan sudan biraz ekleye bilirsiniz. Hazırladığımız nane aromasını dileğiniz yerde kullana bilirsiniz. Birde mentollü nane var onu küçük bir saksıda yetiştirip hiç bir işlem yapmadan dilediğiniz yerde kullanıp istediğiniz nane aromasını elde edebilirsiniz.
]]>
Limon Aroması https://www.aroma.gen.tr/limon-aromasi.html Sat, 01 Dec 2018 22:09:31 +0000 Limon aroması, genelde pasta, kek ve sütlü tatlılarda kullanırız. Evimizde kek, pasta türü hiç eksik olmaz diyorsanız. Mutlaka hazırda limon sosu bulundurmalısınız. Limonu sevenler içinde, sade tüketmek bile olur. En önemlisi Limon aroması, genelde pasta, kek ve sütlü tatlılarda kullanırız. Evimizde kek, pasta türü hiç eksik olmaz diyorsanız. Mutlaka hazırda limon sosu bulundurmalısınız. Limonu sevenler içinde, sade tüketmek bile olur. En önemlisi, evimizdeki imkanlarla yeni bir şeyler ortaya çıkartmaktır. Yapmaktan hem biz zevk alırız, hemde cebimize faydası olur. Özellikle kek yaparken kullandığım, bir limon sosu tarifi vereceğim sizlere.

Limon aroması için gerekli malzemeler: 
 • 1 su bardağı limon suyu
 • 4 yemek kaşığı nişasta
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 limon kabuğu
 • 1 yumurta sarısı 
Limon AromasıYapılışı: 
Ocağımıza uygun olan tenceremizi koyalım. Tereyağı hariç, tüm malzemeyi karıştırıyoruz ve ardından kaynayana kadar, karıştırmaya devam ediyoruz. Kaynayan karışımımıza tereyağımızı ekliyoruz ve ocağın altını kapatıyoruz. 2 saat dinlendirdikten sonra servise hazırdır. Dilediğiniz gibi nerede kullanmak istiyorsanız, orada kullanabilirsiniz. Rengi, tadı enfestir. Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Hindistan Cevizi Aroması https://www.aroma.gen.tr/hindistan-cevizi-aromasi.html Sun, 02 Dec 2018 19:04:24 +0000 Hindistan cevizi aroması, genel olarak Hindistan cevizi oldukça besleyici bir besin olmasının yanı sıra hem güçlendirici hem de şişmanlatıcı bir gıda maddesidir. Hindistan cevizi genel olarak yüksek bir yağ oranına sahiptir, an Hindistan cevizi aroması, genel olarak Hindistan cevizi oldukça besleyici bir besin olmasının yanı sıra hem güçlendirici hem de şişmanlatıcı bir gıda maddesidir. Hindistan cevizi genel olarak yüksek bir yağ oranına sahiptir, ancak kolaylıkla sindirilebilen bir yağdır. Genel olarak Hindistan cevizi aroması da yoğun su ortamlarında kolaylıkla çözünebilen bir besin ögesidir. Pek çok sektörde Hindistan cevizi aroması tercih edilmektedir. Gıda sektöründe sakızlarda, tatlılarda, buzlu içeceklerde, çikolatalarda, şekerlemelerde, kek çeşitlerinde, çeşitli dondurmalarda ve pastacılık sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Aroması
Hindistan cevizi aroması, çoğunlukla kozmetik ürünlerde en çok kremlerde, maskelerde tercih edilirken, birden fazla bakım ürününün içerisinde de Hindistan cevizi aroması kullanılmaktadır. İlaç sektöründe de Hindistan cevizi aroması genellikle şuruplara daha güzel bir tat vermesi için tercih edilmektedir. Özellikle Hindistan cevizi aroması koku kokuların giderilmesi için oda parfümlerinde, araba kokularında, parfümlerde ve pek çok alanda kullanımı oldukça yaygın olan bir üründür. Ayrıca Hindistan cevizinin kendisine has bir tadı ve muhteşem kokusu olduğu için pek çok sektörde ve alanda kullanılmaktadır. Bu alanlarda Hindistan cevizi aromasının kullanım miktarı ise gıda ürünlerinin içerisinde yaklaşık olarak (binde bir) 1 gram kadar kullanılmaktadır. Ancak diğer alanlarda ise kullanılacak ürünün kapasitesine göre yaklaşık 1 kg kadar Hindistan cevizi aroması kullanılmaktadır.
]]>
Kaymak Aroması https://www.aroma.gen.tr/kaymak-aromasi.html Mon, 03 Dec 2018 18:09:37 +0000 Kaymak Aroması; Kaymak aroması özellikleri, kaymak aroması yağı yoğun olan yerlerde çözünen sıvı olan bir aromadır. Kaymak aroması kullanım yerleri ise, kaymak aroması, çikolata, kek, gofret, sakız, aromalı i Kaymak Aroması; Kaymak aroması özellikleri, kaymak aroması yağı yoğun olan yerlerde çözünen sıvı olan bir aromadır. Kaymak aroması kullanım yerleri ise, kaymak aroması, çikolata, kek, gofret, sakız, aromalı içecek, buzlu içecek, mey buz, dondurma, şekerleme, tatlılar, lokum, pastacılık şeklindeki birden fazla gıda imalatında ve ilaç, kozmetik, tütün, nargile şeklindeki sektörlerde kullanılır. Bunlarla birlikte matbaa, mürekkep, plastik, lastik şeklindeki kötü kokuların bulunduğu sektörlerin ürünlerinde koku güzelleştirmede kullanılır. 

Kaymak Aroması

Bunlarla beraber kaymak kokusu ve tadının istendiği birden fazla yerde de kullanımı bulunmaktadır. Kaymak aroması kullanım miktarı ise, kaymak aromasının kullanım miktarı ise, ortalama olarak 1 kilo gram mamulün içine 1 gram kadar kullanılır. Kaymak aromasının tedarik edilmesi ise, çeşitli internet siteleri ve ürünü satan mağazalar dan tedarik edilebilir.

]]>
Sarımsak Aroması https://www.aroma.gen.tr/sarimsak-aromasi.html Tue, 04 Dec 2018 03:07:30 +0000 Sarımsak aroması, sarımsak uzun yıllardır sağlık için şifa dağıtan, bu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış doğal bir antibiyotiktir. Keskin bir kokuya sahip olduğu için çoğu kişinin tüketmekten çekindiği sar Sarımsak aroması, sarımsak uzun yıllardır sağlık için şifa dağıtan, bu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış doğal bir antibiyotiktir. Keskin bir kokuya sahip olduğu için çoğu kişinin tüketmekten çekindiği sarımsak, sağlık haricinde mutfaklarda en çok kullanılan sebzelerden biridir. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sağlık adına sarımsağı önemli kılmıştır.

Sarımsak taze sebze olarak kullanıldığı gibi yağ, toz ve sıvı aroma olarak da mutfaklarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Her versiyonunun sağlığa faydası vardır. Metabolizmayı birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi olan sarımsak bu etkisi ile genel vücut sağlığını korur. Başta kanser olmak üzere, kalp, tansiyon, kan, soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı alternatif reçete olarak kullanılır.

Sıvı, sarımsak aroması, kullanılan ürünlere doğal ve zengin bir lezzet katar. Kullanımı oldukça kolay ve ekonomiktir. Dozunu ayarlamak oldukça basittir. Pürüzsüz yapısı sayesinde kullanılan ürünlerin içeriğinde kolaylıkla dağılır. Suda çözünen sarımsak aroması, cips, şalgam, ketçap, soslu yemişler, sucuk ve salam gibi pek çok ürün içeriğinde kullanılmaktadır. Ayrıca sarımsağın tadının olması istenen daha birçok ürün içinde arzuya bağlı olarak kullanımı gerçekleştirilebilir. Sarımsak aroması 1 kg ürün için 1 gr kadar kullanılır. Aromanın yoğunluğuna göre kullanım oranı azaltılıp çoğaltılabilir.

Toz sarımsak aroması, taze sarımsağın kurutulması sonucu elde edilen bir üründür. Yine birçok ürün içinde lezzet katmak amacıyla kullanılır. Kurutulmuş sarımsak aromasının besin değerleri oldukça yüksektir. Taze sarımsak gerekli işlemlere tabii tutularak özel sistemler ile öğütülerek elde edilir. Hazır çorbalar, sebze aroması, et, tavuk, çiğ köfte, bisküvi, kek, hamur işi, makarna, mantı ve erişte gibi ürünlerde katkı maddesi olarak, kuş ve evcil hayvan yemi içerisinde kullanıldığı gibi daha pek çok ürün içinde kullanılmaktadır.

Sarımsak Aroması

Lezzet adına taze sarımsak ile arasında pek bir fark yoktur. Ancak muhafaza edilme şartlarına çok dikkat edilmelidir. Taze sarımsak kokusundan dolayı tüketimden kaçınılmaktadır. Toz sarımsak taze sarımsağa nazaran daha az kokar. Fayda olarak tazesi kadar faydalıdır. Cam kavanozların içinde serin ve rutubetsiz alanlarda uzun süre saklanabilir. Toz sarımsak aroması evde de kolaylıkla yapılabilir.

Toz Sarımsak Aroması Evde Nasıl Yapılır

Evde sarımsak tozu aroması yapımı oldukça basittir. Piyasadan temin edilebilecek sarımsak tozlarından daha sağlıklı bir şekilde kolaylıkla elde edilebilir. Sarımsak tozu ne kadar isteniyorsa o kadar hazırlanabilir. Yarım kilo kadar sarımsağın kabukları soyulur ve baş kısımları bıçak yardımı ile alınır. Temizlenen sarımsaklar halka şeklinde doğranır. Fırın tesisine pişirme kağıdı serilir. Üzerine doğranan sarımsaklar tek tek üst üste gelmeyecek şekilde dizilir. Fırın 200 dereceye ayarlanarak hazırlanan sarımsaklar fırına verilir. Sarımsaklar fırında tamamen kuruyana kadar beklenir. Sarımsağın rengi değişmiş ve el ile dokunulduğunda sert bir kıvam almışsa kıvam olarak tamam demektir. Kuruyan sarımsaklar fırından alınır ve temiz bir bezin üzerine serilir. Sarımsaklar soğuduktan sonra sarımsaklar bezin içine sarılır. Havana alınarak un haline gelene kadar dövülür. Bu şekilde zor olursa blender kullanılabilir. Tamamen toz haline gelen sarımsaklar oda sıcaklığında yarım saat kadar dinlendirildikten sonra karıştırılarak ağzı kapaklı cam kavanoza alınır. Kavanozun kapağı kapatılarak karanlık ve serin bir ortamda muhafaza edilir. İstenilen her yemeğin içerisinde çeşni olarak kullanılabilir.

]]>
Zencefil Aroması https://www.aroma.gen.tr/zencefil-aromasi.html Tue, 04 Dec 2018 22:05:48 +0000 Zencefil aroması, kakule, havlıcan ve zerdeçal ile aynı familyaya ait bir baharat türüdür. Yemeklere aroma katmak için özellikle Asya ve Arap ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılır. Zencefil sağlık için de fayd Zencefil aroması, kakule, havlıcan ve zerdeçal ile aynı familyaya ait bir baharat türüdür. Yemeklere aroma katmak için özellikle Asya ve Arap ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılır. Zencefil sağlık için de faydaları sayılamayacak kadar fazla olan baharatlardan biridir. Çin tıbbında birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Sindirim problemleri, mide sorunları, hazımsızlık, kolik, ishal, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca hoş aroması ile kozmetik ürünlerde, cilt bakımı için üretilen kremlerin içeriğinde, sabunlarda kullanımı yaygın bir şekilde gerçekleşmektedir.

Zencefil aroması, kullanılan gıdalara ve ürünlere doğal bir aroma ve lezzet katar. Baharatlı gıdaların neredeyse tümünde kullanılmaktadır. Sos, salça, ketçap, cips, sucuk, salam, sosis, et ürünleri, kuruyemiş gibi daha pek çok üründe aroma olarak kullanılmaktadır. Ayrıca zencefil kokusu ve tadının arzu edildiği tüm ürünlerin içeriğinde kullanımı mümkündür. Doğal zencefil aroması 1 kg ürün içinde 2-12 gr kadar kullanılabilir. Toz şeklinde olan aroma tıpkı bitkinin kendisi kadar faydalıdır.

Mide bulantısını geçirmek için kullanılabilir. Toz şeklinde olan kurumuş zencefil gebelik dahil olmak üzere her türlü mide bulantısına karşı etkilidir. Bu özelliği araştırmalar sonucu da kanıtlanmıştır.

Zencefilin iltihap engelleyici etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde yer alan gingerol adlı bileşen mükemmel bir iltihap önleyicidir. Bu etkisi ile romatizmaya bağlı gelişen iltihabik hastalıklarda yaşanan şiddetli ağrılara karşı faydalı olur.

Kolon kanseri, yumurtalık kanseri başta olmak üzere daha pek çok kanser türünde kanserli hücreleri baskılayarak çoğalmasını engelleyici etki yaratır. Zencefil toz şeklinde takviye olarak bu tür ciddi hastalıklara karşı kullanılabilir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. Zencefil aroması zencefil kurutularak elde edildiği için içeriğinde bulunan faydalı vitamin ve minerallerin değerlerinde düşüş yaşanmaz. Tazesine nazaran daha etkili olur. Bağışıklık sistemi ile alakalı olarak gelişebilecek hastalıkların iyileşme sürecini kısaltıcı etki yaratır. Özellikle soğuk algınlığı ve soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı önemli bir yeri vardır.

Zencefil Aroması

Zencefil tozunda bulunan bazı bileşenlerin astıma karşı faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Ancak astım ilaçları ile beraber kullanıldığında kullanılan ilaçların etkisini arttırabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Zencefil tozu ve diğer versiyonları şeker hastalığını önleyici ve tedavi edici özellik sağlar. 1 ay boyunca günlük 3 gr zencefil tozu tüketimi kan şekerinin dengelenmesini, kötü kolesterolü ise düşürücü etki yaratır.

Adet döneminde yaşanan ağrıları hafifletmek için de önemli bir baharat türüdür. Şiddetli yaşanan adet ağrıları için toz versiyonu ile kullanılabilir.

Boğaz ağrısı, kas zorlanması, öksürük gibi daha pek çok soruna karşı kullanılabilir. Bitkinin kendisi gibi aroması da vücuda enerji verir. Kilo vermeye yardımcı olur. Ağız sağlığı ve karaciğer sağlığını korur.

Kan basıncını düşürücü etki yaratabileceğinden dolayı hipertansiyona karşı devamlı ilaç kullanan kişiler zencefil ile beraber aromasını da kullanmaktan kaçınmalıdır. Çünkü tansiyonun aşırı derecede düşmesine sebep olabilir.

]]>
Portakal Aroması https://www.aroma.gen.tr/portakal-aromasi.html Wed, 05 Dec 2018 18:47:58 +0000 Portakal Aroması, Portakal, ülkemizin güney kesimlerinde yetişmekte olan turunçgil ailesinden bir meyve çeşididir. Daha çok sıcak havalardan hoşlanır. Yetişme mevsimi sonbahar ve kıştır. Birçok ailenin soğuk kış gece Portakal Aroması, Portakal, ülkemizin güney kesimlerinde yetişmekte olan turunçgil ailesinden bir meyve çeşididir. Daha çok sıcak havalardan hoşlanır. Yetişme mevsimi sonbahar ve kıştır. Birçok ailenin soğuk kış gecelerinde sıcak evlerinde severek yediği bir meyvedir. Portakal, meyve olarak tüketilebileceği gibi yemeklerin, pastaların ve tatlıların da tadını zenginleştirmektedir. Bunun için kullanılan şey portakal aromasıdır. Portakal aroması, hazır olarak temin edilebileceği gibi evde de hazırlanabilir.

Portakal Aroması
Portakal aroması için gerekli malzeme listesi:
 • 2 adet portakal
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
Portakal aromasının yapılış şekli:

İlk olarak portakallar bir güzel yıkanır. Yıkanmış olan portakalların kabukları rendelenir. Rendelenmiş olan portakalın kabukları tencereye koyulur. Üzerine portakalların suyu sıkılır. Toz şeker ve iki bardak su eklendikten sonra ocağın altı yakılır. Kaynayıncaya kadar karıştırılır. Portakal aromamız hazırdır. Afiyetle yiyebilirsiniz.
]]>
Çilek Aroması https://www.aroma.gen.tr/cilek-aromasi.html Thu, 06 Dec 2018 04:44:10 +0000 Çilek aroması, genellikle çilek aroması su yoğunluğunun içerisinde rahatlıkla çözünebilen sıvı aroma maddesidir. En çok sıvı çilek aroması pek çok sektörde güzel ve hoş kokusu ve mükemmel bir tadının olmasından dolay Çilek aroması, genellikle çilek aroması su yoğunluğunun içerisinde rahatlıkla çözünebilen sıvı aroma maddesidir. En çok sıvı çilek aroması pek çok sektörde güzel ve hoş kokusu ve mükemmel bir tadının olmasından dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca çilek kokusunun ayrı bir etkileyici özelliği ve tadı vardır. Yiyeceklerde genellikle dondurmalarda, puding, meyve aromalı pastalarda, meyveli yoğurtlarda ve meyve aromalı içeceklerde sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra krema, sakız, keklerde, lokum çeşitlerinde, tatlılarda, muhallebide, şekerleme çeşidinde, çikolatalarda ve sütlü tatlılarda en çok çilek aroması kullanımı tercih edilmektedir. Ayrıca çilek aromasını jöle şeklinde tatlılarda ve pastaların üzerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Çilek Aroması
Çilek aroması, gıda ürünleri dışında kozmetik alanında bakım ürünlerinde krem, makyaj malzemeleri, duş jelin de parfümler ve daha pek çok üründe çilek aroması kullanılmaktadır. Ayrıca nargile ve tütün ürünlerinde, yem sanayisinde, ilaç sektöründe sıklıkla en çok tercih edilen aromadır. Çoğunlukla kötü kokulara sahip diğer ürünlerde de çilek aroması kullanılır. Kendine has güzel kokusu olan çilek çoğunlukla boyanın içerisinde, mürekkep, matbaa, plastik, atık ve lastik ürünlerinin kötü kokularını bastırması ve daha güzel kokması için çilek aroması kullanılmaktadır. Çilek aromasının kullanım miktarı kullanıldığı ürüne bağlı olarak değişim göstermektedir. Mesela besin gıdalarında çilek aromasının kullanıldığı miktar genellikle binde bir yani 1 gram kadar olmaktadır. Ancak diğer sektörlerde kullanım miktarları ise yaklaşık 1 kg civarında olmaktadır.
]]>